Rusya işsizliğe kendi işini kur kampanyası ile çözüm arıyor

0

Rusya Ekonomi Bakanlığı bünyesinde geliştirilen işsizlerin kendi işini kurmaları için başlatılan destek kampanyasından 3 bin kişi yararlandı. Ekonomik krizde işsiz kalanlara 300 bin ruble (10 bin dolar) destek sağlayan Rusya devleti, küçük ölçekli işletmelerin de artışına katkı sağlamayı hedefliyor. Yıl sonuna kadar 7 bin işsize ulaşmayı hedelediklerini açıklayan bakanlık, 2010’da da projenin devam edeceğini açıkladı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler bakanlık sorumlusu Anrey Şarov yaptığı değerlendirmede Tataristan ve Başkırdistan gibi cumhuriyetlerde talebin beklenenin üç dört misli olduğuna dikkat çekerek, ulaşım, et ve süt üretim tesisleri ve hizmet sektöründe yeni iş yerlerinin açıldığını belirtti. Küçük ölçekli işletme kuracaklara program çerçevesinde eğitim desteği de veriliyor.

Ancak hükümetin progrmının verimli işlemediğinden şikayetçi olanlar da var. Yeni kurulan işletmeler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, işletmelerin yüzde 29’unu devlet desteği aldıklarını kaydederken, yüzde 14’ü kısmen destek aldıklarını belirtti. İşletmelerin yüzde 57’si ise kredi desteği alamadıklarını açıkladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan