“Rusya 2012’den önce toparlanamaz”

0

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, ekonomik krizden çıkış sürecinin başladığını, ancak tam anlamı ile bir toparlanmanın 2012 yılında gerçekleşebileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı, krizin tamamı ile bittiği yönündeki iyimser yaklaşımları hükümet üyelerinin paylaşmadığı hatırlatmasında bulundu.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da bir konuşma yapan Şuvalov, “Bizim istatistik ofislerimizin yaptığı çalışmaya göre krizin akut süreci sona erdi. Bundan eminiz. Son veriler yavaş, aşamalı ve temkinli bir gelişmenin başladığını gösteriyor.” dedi.

Kriz sonrası toparlanma sürecinin 2012’ye süreceğini öngördüklerini ifade eden Şuvalov, “Toparlanma süreci başladı. 2 yıl ya da biraz daha fazla zamana ihtiyaç var. 2012’de kriz öncesi süreci yakalayabiliriz.” öngörüsünde bulundu. Şuvalov, “Krizin tamamı ile sona erdiği yönündeki iyimser yaklaşımları hiçbir hükümet üyesi paylaşmıyor.” uyarısı da yaptı.

Şuvalov 2009 sonunda yüzde 8’in üzerinde bir küçülmenin gerçekleşeceğini öngördüklerini belirtti. Rusya son sekiz yılda ortalama yüzde 7’lik bir büyüme gerçekleştirmişti.

Rusya ekonomik krizden diğer gelişmekte olan ülkelere oranla daha fazla etkilendi. Petrol varil fiyatlarının hızla düşmesi ve Rusya ekonomisinin enerji ihracına bağımlı olması krizin etkisini artırdı. Rusya ikinci çeyrekte, birinci çeyreğe göre yüzde 7,4’lük bir büyüme sağlarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9’luk bir küçülme gerçekleştirdi.

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin de dün yaptığı değerlendirmede gelecek yıl tüm rezervlerin tükenme riskinin bulunduğu uyarısı yaptı. Kudrin’e göre Rusya 2010 bütçe açığını kapatması için içerden 22,4 milyar dolar, dışardan da 19,5 milyar dolar borç alması gerekiyor. 2010’da bütçe açığı gayrı safi milli hasılanın yüzde 6,8’ine ulaşacak. Bu oran 2011’de yüzde 4’e, 2012’de de yüzde 3’e gerileyecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan