Birikimlerimizi hangi kurda saklayalım?

3

Rusya'da krizin başlangıcından beri tartışılan 'paramızı hangi dövizde saklayalım?' sorusu halen gündemde kalmaya devam ediyor. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin rublenin önümüzdeki üç yıl içinde istikrarlı olacağını ve birikimleri yerel para birimiyle bankalarda saklanmasını tavsiye ederken, uzmanlar rublenin birikimler için yetersiz olduğunu ve en az üç farklı döviz kuru ile saklanması gerektiğini savunuyor.

 

2008 yılında başlayan ve 2009 yılında devam eden Rublede devalüasyon halkı rubleden kurtulmaya iterken, Maliye Bakanı Kudrin Reuters'a yaptığı açıklamada ruble kurunda önümüzdeki üç yıl içinde önemli ölçüde değişikler yaşanmayacağını kaydetti. Rusya Başbakanı Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov da Rusya Parlamentosu Alt kanadı Duma'da yaptığı konuşmasında yakın zamanda Rublenin devalüasyonu için herhangi bir nedenin bulunmadığını ifade etti.

 

Vedomosti gazetesine konuşan uzmanlar ise rublenin istikrarı konusunda hem fikir değil. Alfa Banka Baş Ekonmisti Natlaiya Orlova önümüzdeki üç yıl içinde doların 30 ile 40 ruble arasında değişeceğini ifade ederken, Renaissance Capital Analitik Uzmanı Aleksey Moiseev doların en düşük 29, en fazla 32 rubleye çıkacağını belirtiyor. Deutsche Bank Baş Ekonomisti Yaroslav Lisovolik dollar kurunu 31 ile 34 ruble arasında değişeceğini söylerken, VTB Capital Baş Ekonomisti Alesandra Evtifyeva da benezer rakamlar telaffuz etti. Evtifyeva2ya göre dolar 30 ile 34 ruble arasında değişecek.

'Paramızı hangi dövizde tutalım?' sorusuna gelince ise uzmanlar Ruble ile birikimlerin tutulmasını tavsiye etmiyor. Merrill Lynch ekonomisti Yuliya Tseplyaeva özel hesaplar için üç farklı dövizde paraların tutulması gerektiğini belirtiyor. Deutsche Bank Baş Ekonomisti Lisovolik ise önümüzeki üç yıl için birikimlerin yüzde 50'sini ruble, yüzde 25'ini dollar ve diğer yüzde 25'ini de avroya çevirmeyi tavsiye ediyor. Otkritiye Finansal Kuruluşu Baş Ekonomisti Danil Lavçenko da birikimlerinin üç eşit hisseye paylaştırılmasının en dorğu seçenek olacağının altını çiziyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan