BNY Mellon Rusya'nın açtığı 22,5 milyar dolarlık davayı 14 milyon dolara çözdü

144

ABD'nin Bank Of New York Mellon (BNY) bankası Rusya Federal Gümrük Servisi ile iki yıldır devam eden 22,5 milyar dolarlık davayı, 14 milyon dolar ödeyerek tatlıya bağladı.

Rusya ile ABD'nin BNY bankası arasında yaşanan 22,5 milyar dolarlık dava nihayet sonuçlandı. Rusya Federal Gümrük Servisi'nin (FTS) davadan vazgeçmesi sonucunda BNY 14 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Basına açıklamalarda bulunan Rusya Malliye Bakanı Aleksey Kudrin, “Bankanın suçu ispatlanmadı. Ancak banka FTS'ye davadan vazgeçmesi için 14 milyon dolar ödeyecek.” şeklinde konuştu.

Bankanın 14 milyon dolar ödemesi Şubat ayında FTS'nin teklif ettiği ve Ağustos ayında imzalanan 'çözüm anlaşması' çerçevesinde gerçekleştiği belirtiliyor.

FTS davayı 2007 yılının Mayıs ayında açmıştı. Gerekçe BNY aracılığıyla 1996 ile 1999 yılları arasında Rusya'da bulunan Flamingo Bankası ile Depozit-kliring Bankası (ikisi de kapatıldı) ABD'de üç şirkete para aktardı. BoNY 2005 yılında bir çalışanları tarafında 90'lı yılların sonunda Rusya bankaları kullanılarak 7.5 milyar dolar miktarında vergi kaçakçılığı ve para aklama faaliyetlerinde yer aldığını kabul etmişti. ABD'nin kanunlarına göre mağdur olan taraf zararın üç kat fazlasını tazminat olarak isteyebiliyor. FTS bu kanundan faydalanarak 22,5 milyar dolar tazminat almak ve davanın Rusya’da görülmesi için başvurmuştu.

4 milyar dolarlık kredi meselesi

Kommersant gazetesi 14 Elül 2009 tarihinde 'Bank of New York para aklama suçundan aklandı' manşeti ile verdiği haberde BNY'un skandalın sona ermesi için 22,5 milyar yerine Rusya'ya makul şartlar içeren 4 milyar dolarlık kredi teklif ettiğini yazmıştı. Gazete ismi açıklanmayan kaynağa dayanarak, teklifin Rusya Malliye Bakanlığı tarafından incelendiğini ve kabul edilmesi halinde davayı açan Federal Gümrük Servisi'nın (FTS) dilekçesini geri çekeceğini iddia etmişti.

Wall Street Journal'ın haberine göre de BNY beş yıl boyunca her yıl 400 milyon dolar olmak üzere toplam 4 milyar dolar farklı Rus bankalarına LİBOR + yüzde 2,5 faiz oranı ile kredi vermeyi kabul etti.

Rus bankalarına BNY tarafından 4 milyar kredinin verileceğini onaylayan Maliye Bakanı Kudrin, ancak kredinin davayla hiç bir ilgisinin olmadığnı ifade etti. Kudrin, "Kredi iyi jest niteliğini taşımaktadır ve bankanın zor günlerde bile Rusya ile çalışmak istediğini göstermektedir." şeklinde konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan