Kremlin: “Ekonomik kriz daha da derinleşebilir”

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in ikinci dalga uyarısından sonra, krizin derinleşebileceği ile ilgili bir uyarı da Kremlin ekonomi danışmanı Arkadi Dvorkoviç’ten geldi. Dvorkoviç’e göre krizin dip noktasının geçildiği ile ilgili olumlu işaretlere rağmen, Rusya’da ve tüm dünyada ekonomik durum daha da kötüye gidebilir.

Ria Novosti’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Kremlin danışmanı, “Riskin hale çok yüksek olduğunu anlıyoruz. Büyüme trendi ise istikrarlı değil. Kriz öncesi dönemi konuşmak için çok erken. Belirsizlikler ve riskler hala çok yüksek. Bu yıl ve gelcek yıl herhangi bir istikrarlı gelişmeden bahsetmek çok zor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet fonlarını enjekte ederek Rusya’da ya da dünyanın başka ülkelerinde ekonomik değişim sağlamanın mümkün olmadığına değinen Dvorkoviç, dün hükümet yetkililerinin yaptığı değerlendirmelerin Haziran ayından bu yana gelişmeleri kapsadığı uyarısı yaptı.

Medvedev önceki gün yaptığı açıklamada hükümetin ekonomik krizle mücadele programını eleştirerek, yüzde 1-2’lik küçülmeden bahsettiklerini, ancak şimdi bu oranın yüzde 8,5’u bulacağını kaydetmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan