Rusya’da işten çıkarmalar devam ediyor

1

Rusya’da küresel mali ekonomik kriz nedeniyle dev işletmelerden çok sayıda işçi çıkarılmaya devam ediyor.

Rus ulusal havacılık şirketi Aeroflot, gelecek aylarda altı bine yakın elemanını işten çıkarmayı planlıyor. Daha önce de 500 işçisini çıkaran Aeroflot ilk aşamada 2 bin personelin görevine son verecek. Şirket yetkilileri Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, daha sonraki dönemde sefer sayılarında azalma olması durumunda dört bin işçiyi daha işten çıkaracaklarını belirtti.

Aeroflot Genel Müdürü Vitali Savelyev de aşama aşama altı bin işçinin işine son vereceklerini doğruladı. Reuters ajansına konuşan Savelyev, “Krizin bitmesine daha çok var. Bu yılın yedi ayında Rusya’da uçak yolcu sayısı yüzde 16,5 düştü. Bu gerekçeyle de personel sayısını azaltmak zorunda kalıyoruz.” dedi.

GAZ otomotiv de 14 bin işçi çıkarıyor

Rus GAZ otomotiv şirketi de yıl sonuna kadar 14 bin işçiyi çıkaracaklarını duyurdu. Şirket konuyla ilgili Rusya Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nı da bilgilendirdi. Bakanlık’tan İnterfaks’a yapılan açıklamada, “GAZ şirketi bize bilgi sunarak yıl sonuna kadar 14 bin işçi çıkaracaklarını belirtti.” denildi.

Rusya en büyük otomobil üreticisi AvtoVAZ otomobil satışlarının düşmesiyle 5 bin beyaz yakalı personel dahil, 36 bin işçinin işine son vereceğini duyurmuştu. Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı'ndan bir kaynağın yaptığı açıklamada Volga bölgesinin Tolyatti şehrinde bulunan AvtoVAZ şirketi 110 bin kişilik iş gücünün üçte birini işten çıkartmayı planladığını bildirmişti. Lada marka otomobil ile tanınan Avtovaz şirketi Ocak-Haziran döneminde toplam 447 milyon dolar zarar açıklamıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan