Kudrin: “Petrolün aşırı değerlenmesi rubleyi güçlendiriyor”

1

Ruble üç ay aradan sonra ilk kez dolar karşısında güçlenerek, psikolojik 30 rakamının altına indi. Serbest piyasada 1 dolar 29,6 rubleden işlem gördü. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin rublenin değerlenmisini, petrol varil fiyatlarının aşırı değerli olmasına bağladı.

Petrol varil fiyatlarının tüketimin kısılarak artırıldığına işaret eden uzmanlar 70 dolar seviyesinin reel olmadığını kaydediyor. Hükümetin gelecek yıl beklentisinin petrol varil fiyatları için 58 dolar seviyesi olduğunu kaydeden Kudrin, “Bu durumda ruble de ne devalüasyon, ne de aşırı değerlenme söz konusu olur.” tespitinde bulundu.

Rublenin güçlenmesinde vergi ödemeleri öncesi likidite daralması ya da küresel bazda doların değer kaybının etkili olabileceği değerlendirmeleri de yapılıyor. Ruya ikinci bir ekonomik kriz dalgasından korunmak için yoğun mesai harcıyor.

Troyka Dialog’dan Anton Tabah Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası’nın doların 30 ruble seviyesinin altına inmesine izin vermeyeceğini söyledi. Uzmalar krizden çıkmaya çalışan Rusya ekonomisinin, güçlü ruble ile üretimi durduracak bir yapıya dönüşmesine izin verilmeyeceği tespitinde bulunuyor.

Klepaç: “Petrol 70 dolar olursa, 2012’de yüzde 6 büyüme olur”

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç da petrol varil fiyatlarının 70 dolar seviyesinde devam etmesi durumunda, bunun Rusya ekonomisi için ek yüzde 1,5-2 puanlık bir büyüme getireceğini söyledi. Klepaç’a göre 2012’de Rusya yüzde 6’lık bir büyümeyi yakalayabilir.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan