Ruslar giyime daha az para harcamaya başladı

4

Rusya’da yayınlanan Komsomolskaya Pravda gazetesine göre, krizle birlikte Rus bayanların yüzde 40'ının giyimde iktisat yaptıkları ortaya çıktı.

Rus sosyologlar ülke genelinde krizin bayanların giyim tercihlerini nasıl etkilediğini de belirledi. Sadece indirimli mağazalarda yoğun alış verişin devam ettiği Rusya’da, bayanların yüzde 17’sinin giysi ihtiyaçlarını kriz sonrasına ertelediği ortaya çıktı.

Bir başka araştırmaya göre de Rus bayanların güzel giyinmeye devam ettiği belirtiliyor. Nielsen Sosyolojik Merkezi tarafından yapılan araştırmada 18 ile 44 yaş grubu arasında yapılan ankette, yarısından çoğu modadan az etkilendiğini açıkladı. Ankete göre Rus bayanlar daha çok rahatlık, alışkanlık ve şahsi tercihlerinden yola çıkarak alış veriş gerçekleştiriyor.

Rus bayanlar pantolon giymeyi seviyor

'Evden çıkarken ne tür giyisi giyiyorsunuz?' sorusuna ise ankete katılanların cevabı ilginç. On çıkıştan 1’inde uzun elbise, 2’sinde etek giydiğini söyleyen bayanlar, 7 kez pantolon giydiklerini belirtti. Yüzde 35'i neredeyse hiç uzun elbise giymezken yüzde 20'si de etkek giymekten kaçınıyor. Ve sadece yüzde 1'i kot ve normal pantolon giymediğini belirtiyor.

Ankete göre Rus bayanların resmi giyinmeyi de pek tercih etmedikleri ortaya çıktı. Giyisi tercihinde bayanlar haftada iki gün resmi kıyafet, kalan 5 günü ise serbest ya da sportif giyinmeyi tercih ediyor.

En çok giyilen renkler arasında ise yüzde 30 oranı ile açık renkler ve yüzde 25 ile siyah rengi olarak belirlendi. Açık neon renkli giyisileri tercih edenlerin oranı ise yüzde 20. Pullu kumaşın ise pek revaçta olmadığı görüldü, pul işlemeli giyisi tercih edenlerin sayısı sadece yüzde 15.

Ankete katılanların yarıdan fazlası monoton renkli giyisi tercih ettiklerini belirtti. Rus dergilerinde bol reklamı yapılan leopar desenli giyisiler ise bayanların sadece yüzde 10'unun ilgisini çekiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan