Rusya devlet postanesine savurganlık davası

10

Rusya devlet postanesi Poçta Rossii kurumu devlet bütçesinden kendisi için ayrılan paraları su gibi akıttığı ortaya çıktı. Rusya Başsavcılığı’nın incelemesine göre, kamu paraları başka amaclarla harcanmış. Devlet bütçesinden tahsis edilen paralar kokteyllere, “Miss Poçta” isimli güzelik yarışmasına ve lüks otel odaların giderleri için harcanmış. Ayrıca, Poçta Rossii yönetimi kendileri için sürekli mükafatlar da sağlamış.

Medvedev’in talimatıyla bütçe paralarının nasıl harcandığını kontrol eden Başsavcılık müfettişleri Poçta Rossii kurumunda çok sayıda ihlaller tespit etti. Ayrıca kurum bu yıl devletten üç milyar ruble para yardımı alacak. Geçen yıl ise 1,5 milyar rubleden fazla bir destek almışt.

Başsavcılık Sözcüsü Marina Grudneva Rus Business FM radyosuna özel açıklama yaparak Poçta Rossii kurumunda devlet paralarının harcanmasında çok sayıda ihlaller tespit ettiklerini kaydetti. Sözcü Grudneva, “Yönetim kendileri için mükafatlar yazmış. Postacıların mükafat adı altında harcamalar yapması en yaygın ve popüler yöntem.” dedi.

Mankene 15 milyon, işçiye 7 bin ruble

Kurumun yılbaşı gecesi için yapılan hazırlıklar ve eğlence programı için yönetim kendisine 1,5 milyon ruble mükafat yazdırmış. Başsavcılık, postane faaliyetleriyle ilgisi olmayan etkinliklerde de para harcandığını tespit etti. Örneğin “Miss Poçta” güzellik yarışması için 15 milyon ruble harcanmış. İki milyon ruble de Geliopark otelindeki düzenlenen seminere aktarılmış. Kurum yöneticileri o sırada otelin lüks odalarında da kalmışlar.

Yetkililer, bu tür harcamaları yapan kurumda sıradan bir postacının maaşının ise yedi bin ruble olduğuna da dikkat çekiyor. Başsavcılığa göre, harcamalar kapsamında sıradan postane işçilerinin maaşlarına da zam yapılmamış. Başsavcılık, Poçta Rossi kurumundan ihlallerin hemen giderilmesini talep etti. Kurumun kredi borçlarının ise 14 milyar rubleye de ulaştığı belirtiliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan