Rus iş adamları Türkiye'den fotbol takımı almak istiyor

15

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Rusya Sanayiciler ve İşadamları Birliği (RSPP) arasında ticaret ve işbirliği anlaşması imzalandı.

İnşaat, tarım, nükleer enerji, gıda, makine ve inşaat malzemeleri, tekstil, yaş sebze ve meyve ile sponsorluğu kapsayan anlaşma çerçevesinde iki ülke arasındaki 38 milyar dolarlık ticaret hacminin ileriki yıllarda 100 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. İmza töreninde konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, iki ülke arasında geçmişten gelen birtakım önyargıların olduğunu belirterek, ticarî ve ekonomik köprülerle bunun yerini 'dostluk köprüleri'nin aldığını söyledi.

 

TUSKON Başkanı Meral, bu anlaşmayla iki ülke arasında güvene dayalı verimli bir çalışma ortamının sağlanacağını ifade etti. Rusya'nın 773 milyar dolarlık ticaret hacmi ve zengin doğal kaynakları ile yabancı yatırımcıların dikkatini çektiğini vurgulayan Meral, Türk yatırımcıların da bu ülkeye yönelmesi çağrısında bulundu. Meral, anlaşmanın sağlanmasında Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Başbakan Erdoğan'ın son 5 yılda sekiz kez bir araya gelmelerinin etkili olduğunu söyledi. Rusya ve Türkiye arasında Samsun-Ceyhan boru hattı ve Mavi Akım-2 gibi büyük projeleri yeniden ele almaya başlayacaklarını ifade eden Meral, 2014 yılında Soçi'de yapılacak olimpiyat altyapıları için Türk müteahhitlerini büyük fırsatların beklediğini kaydetti. Meral, önümüzdeki dönemde özellikle enerji, doğalgaz, turizm, gayrimenkul ve imalat sanayii alanında ilişkilerin yoğunlaşacağını ve bu yatırımların daha çok bu sahalarda yapılacağını düşündüklerini anlattı.

 

'TÜRKİYE'DE FUTBOL TAKIMI ALABİLİRİZ'

Rusya Sanayiciler ve İşadamları Birliği Başkanı Aleksandır Şohin ise Türkiye ile Rusya arasında 40 milyar dolara yakın ticaret hacminin bulunduğunu, hedeflerinin bunu 100 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi. Şohin, nükleer enerji santrali ihalesiyle ilgili olarak da, "Bu önemli bir proje. Eğer Rus şirketleri alırsa Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler katlanarak büyüyecektir." yorumunu yaptı. Bavul ticaretinden ziyade katma değeri yüksek olan yatırımları planladıklarının altını çizen Şohin, gelen bütün yatırımcılara Rus hükümetinin bütün kolaylıkları sağlayacağını belirterek, "Rusya, yabancıların enerji yatırımlarına kapılarını sonuna kadar açmakta, yabancı yatırımlara 'welcome' demekte." ifadesini kullandı.

Yabancı yatırımcılara imtiyaz ve teşvik verilmeyeceğini vurgulayan Başkan, "Gelen yatırımcılar Rus kanunlarına tabi olmak zorundalar. Onun haricinde bir farklılık gözetilmeyecektir." diye konuştu. Geçmiş dönemde gümrüklerde yaşanan sorunlara da değinen Şohin, bundan böyle gümrüklerdeki sıkıntıları en aza indirgemek için ellerinden gelen tüm kolaylıkları göstereceklerini dile getirdi. Rusya'da yüzde 100 yerli dört tane Türk bankasının bulunduğuna dikkat çeken Şohin, yaşanan küresel krizden etkilenmeden Rusya'da ayakta kalabilen ender bankalar arasında Türk bankalarının da olduğunu söyledi. Ünlü Rus işadamı Roman Abramovich'in Chelsea ve CSKA Moskova'yı satın almasıyla başlayan Rusların futbol aşkı Türkiye'ye kadar ulaştı. Geçtiğimiz günlerde bir Rus işadamının NBA takımlarından birini satın almasının ardından Rus zenginlerinin Türk futboluyla yakından ilgilendikleri ortaya çıktı. Turizm ve spor alanında da büyük işbirliği imkanları olduğuna inandıklarını kaydeden Şohin, "Türkiye'de iyi bir futbol takımı varsa bizden buna da bir yatırımcı çıkar." dedi. Şohin, bir Türk takımı almak istediklerini, bunu sağlayamazlarsa dört büyük takımdan birine sponsor olmayı planladıklarını duyurdu.

LUKOIL, TÜRKİYE'DE RAFİNERİ İÇİN ISRARLI

Rusya'nın hem bölgesinde hem de komşu ülkeleriyle enerji işbirliği konusunda bütün imkanları sağlayacaklarını belirten Lukoil Avrasya Genel Müdürü Fikret Aliyev de bunun somut örneğini Türkiye'de gerçekleştirmek istediklerini aktardı. Yakın bir zamanda Ak-Pet'i alan Lukoil'in Türkiye'de rafineri yatırımı için Akdeniz ve Karadeniz sahillerinde araştırmalar yaptığını dile getiren Aliyev, "Artık Türkiye'de 700'e yakın bayi sayısına ulaştık. Hammaddeyi de burada temin etmek istiyoruz. Bu noktada hükümet nezdinde girişimlere hız verdik." şeklinde konuştu.

Zaman