Gazprom: Türkiye ve Romanya ‘Güney Akım’a ilgi duyuyor

1

Krasnodar bölgesinde bir dizi açılışlara katılan Gazprom başkanı Aleksey Miller Karadeniz’in altından geçerek Avrupa’ya ulaşacak ‘Güney Akım’ doğalgaz boru hattı projesine Türkiye ve Romanya’nın da ilgi duyduğunu açıkladı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ağustos ayında gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde projenin uygulanmasında Türk karasularının kullanılmasına ilişkin anlaşmayı taraflar parafe etmişti. Türkiye, birbirinin rakibi olarak görülen ‘Güney Akım’ ve ‘Nabucco’ doğalgaz boru hattı projelerinin birlikte çalışabileceğini savunuyor.

Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarını Avrupa’ya taşımayı planlayan Moskova, ‘Güney Akım’ı projesinin kapasitesini iki kat artırarak yıllık 63 milyar metreküpe çıkardı. Ukrayna’nın by-pass edileceği projenin 36,5 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Henüz projede yer almayan bir çok ülkenin ‘Güney Akım’la ilgilendiğini kaydeden Miller, “Projeye imza koyan ülkelerle ilgili herhangi bir sorun gözükmüyor.” dedi. Bulgaristan’da iktidara gelen yeni yönetimin de kısa sürede Moskova ile uzlaşı sağlayacağı belirtiliyor. Miller Bulgristan’la imzalanan anlaşmada herhangi bir problem olmadığını da kaydetti. Güney Akım’a şimdiye kadar Rusya’nın dışında İtalya, Yunanistan, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan imza koymuş durumda.

Diğer taraftan Rusya Azerbaycan doğalgaz enerji alanındaki etkinliğini artırmaya devam ediyor. Şah Deniz bölgesinde Gazprom’un Haziran ayında imzaladığı anlaşmayı hatırlatan Miller, “Azerbaycan doğalgazını alım konusunda Gazprom öncelikli pozisyonunu önümüzdeki dönemde de koruyacak.” dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan