Moskova’da işsizlik artıyor

3

Moskova’da işsizliğin yıl sonuna kadar iki misli artacağı belirtildi. Rus uzmanlar ise Moskova’nın Rus kentleri arasında refahın en yüksek seviyede olduğuna dikkat çekerek, en kötü durumda başkentte işsizlik sayısının yıl sonuna kadar 75 bini aşmayacağını iddia etti.

Üretimde düşüşler yaşanmasını gerekçe gösteren yetkililer yıl sonuna doğru Moskova’da işsiz sayısının 75-93 bin kişi olacağını kaydetti. Moskova Kent Meclisi (Mosgorduma) Sosyal Politika ve İş Komisyonu Başkanı Mihail Antontsev, Moskova Belediye toplantısında yaptığı açıklamada bugün kentte resmi işçi sayısının 60 bin olduğunu belirtti. Antontsev’e göre, 10 milyondan fazla insanın yaşadığı Moskova’da aktif çalışanların sayısı yıl sonuna doğru 6,5 milyon olacak.

Uzmanlar ise bu konuda farklı düşünüyor. Örneğin Rusya Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahmin Merkezi baş uzmanı İgor Polyakov ise Moskova’da işsiz sayısının daha fazla artacağına inanıyor. Polyakov, “İşten çıkarılanların hepsi kayıt için İş ve Emek Kurumu’na gitmiyor ki. Buna rağmen, Moskova iş bulma açısından Rus bölgeleri arasından en iyi kent.” dedi.

Moskova’da istenilen vasıflı meslekleri sıralayan Rus uzman, “Kentte şöfer, satıcı, hamal, temizlik elemanı gibi işçiiler isteniliyor. Ama bu işler de Moskovalıların sıcak bakmadığı işler.” diye konuştu.

Diğer taraftan Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov yıl sonuna kadar başkentte yeni 60 bin iş yeri açacakları müjdesini verdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan