Putin: Gazprom’un tekel pozisyonu devam edecek

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Moskova’da düzenlenen yatırım toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom’un ihracatta tekel pozisyonunun devam edeceğini söyledi.

Rusya’nın enerji alanında yatırım yapmaları için yabancı şirketlere çağrıda bulunan Putin, “Yakın gelecekte iç piyasada liberalleşme yoluna gideceğiz. Ancak dış piyasalara satışta orta vadede Gazprom’un konumu devam edecek.” dedi.

Rusya’nın 2009 yılında yüzde 8’den daha az küçüleceğini kaydeden Putin, “Biz 2009 için yüzde 8,5’luk bir küçülme öngörüsünde bulunduk. Ancak yıl sonunda ki rakamın yüzde 8’den bir miktar daha az olmasını bekliyorum.” tahmininde bulundu.

Enflasyon rakamı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Rusya başbakanı, “Biz 2009 sonunda yüzde 12 enflasyon bekliyoruz. Merkez Bankası –ki ben de buna katılıyorum- yıl sonu için yüzde 11 ya da daha düşük bir rakam öngörüyor.” bilgisini verdi.

Putin Rusya’nın rezervlerinin de son dönemde artış gösterdiğini, 18 Eylül’de 411,7 milyar dolar olan rakamın 25 Eylül’de 413 milyar dolara çıktığını söyledi.

Faruk Akkan, Moskova,Cihan