Rus polisinin altın varaklı 141 bin dolarlık karyolasına inceleme başlatıldı

4

Rusya Polis Teşkilatı’nın satın almak istediği toplam değeri 808 bin doları bulan üç ayrı mobilya için inceleme başlatıldı. Olayı gündeme taşıyan Vedomosti gazetesi ‘altın rüya gerçekleşiyor’ başlıklı haberinde polis teşkilatının yabancı misafirler için hazırlanan konut için sipariş verdiği üç ayrı mobilyaya toplam 808 bin dolar verildiğini duyurdu. Devlet bütçesinin nasıl har vurulup harman savrulduğunun bir göstergesi olarak verilen haberde, en çok da altın varaklarla kaplı karyolanın 141 bin dolar olmasına dikkat çekildi.

Devlet alım portalında yer alan bilgilere göre altın varaklı karyola için en ucuz teklifi 4,26 milyon ruble (141 bin dolarla) ile Office Comfort şirketi vermiş. Toplam üç parça için de şirketin teklifi 808 bin dolar. İhalenin 1 Ekim’de sonuçlanması bekleniyor.

Rusya İçişleri Bakanlığı PR bölümü başkanı General Valeri Gribakin gazeteye yatığı açıklamada, mobilyaların ekonomik güvenlik bölümü için alındığını, Moskova Serebriani Bor resepsiyon evine konulacağını belirtti. Duma Güvenlik Komitesi başkanı Mihail Starşinov’da her şeyin yasalara uygun olduğunu, herhangi bir yolsuzluğun olmadığını savundu.

Olayla ilgili inceleme de yapılcağını kaydeden Starşinov, altın varaklı mobilyalara neden ihtiayaç duyulduğunu açıklamadı. Gazetenin bilgisine başvurduğu milletvekilleri ise soruşturmanın tamamlanmasının ardından ancak bir değerlendirme yapbileceklerini belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan