Rusya'ya narenciye ihracatında hedef 200 milyon doları aşmak

133

Tarım il müdürlükleri ve ziraat odalarının tahminlerine göre, yeni narenciye ihracat döneminde 3,3 milyon ton narenciye rekoltesi bekleniyor. Narenciye ihracatı yapılan ülkelerin başında Rusya geliyor. Rusya'ya yapılacak narenciye ihracatında geçen yıl gerçekleşen 200 milyon dolar rakamının aşılması hedefleniyor. Narenciye Tanıtım Grubu, tv, gazete ve bilboardlara reklam vererek Ruslara Türk narenciyesi tüketmelerini tavsiye edecek. Ekim ayı sonunda başlayacak kampanya 2,5 ay sürecek. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, ihracata ivme kazandırmak ve rekabet üstünlüğü elde etmek için böyle bir kampanyaya başlayacaklarını söyledi. Rusya'ya yapılan toplam yaş meyve sebze ihracatının üçte birini narenciye ürünlerinin oluşturduğunu belirten Kavak, "Narenciye sektörünün en önemli pazarı Rusya. Biz bu pazarı korumaya hatta biraz daha geliştirmeye çalışıyoruz. Bu sene Narenciye Tanıtım Grubu olarak Rusya'yı hedef pazar seçtik. Orada düzenleyeceğimiz kampanyalarla Türk narenciyesine dikkat çekeceğiz." dedi.

 

Türkiye, geçen yıl 1,75 milyar dolar tutarında yaş meyve sebze ihraç etti. Bunun 587 milyon dolarlık kısmını narenciye ürünleri oluşturdu. Türkiye'nin yaş meyve sebze ve narenciye sattığı ülkelerin başında Rusya geliyor. Bu ülkeye yılda 633 milyon dolarlık taze ürün gönderiliyor. Bunun 200 milyon dolarlık kısmını ise narenciye oluşturuyor. Geçen yıl 2,5 milyon tonluk narenciye üretiminin ancak 826 bin tonu ihraç edilebildi. Bu sezon rekoltenin yüksek çıkması ihracatçıyı çeşitli alternatifler geliştirmeye itti. Yurtdışına daha fazla ürün satmanın yollarını arayan ihracatçılar, taze meyve sebze konusunda dışa bağımlı olan Rusya'yı hedef ülke olarak seçti. Çeşitli kampanyalarla, her yıl yüzde 12 büyüyen Rusya'nın narenciye pazarından daha fazla pay alınması hedefleniyor.

 

Rusya'nın 5,2 milyar dolarlık yaş meyve sebze tüketimiyle dev bir pazar olduğunu belirten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Kavak, "Türk narenciyesinin Rusya'da yeteri kadar tanıtılamadığına inanıyoruz. Bu kampanyanın bir amacı da Türk narenciyesini daha geniş kitlelere yaymak. Bu anlamda özellikle Rusya'da çok önemli kampanyalarımız olacak." diye konuştu.

Sektör, bu yıl rekolte artışından kaynaklanan herhangi bir olumsuzluk beklemiyor. Geçen yıla oranla özellikle limon ve greyfurtta ciddi artış söz konusu. Mandalinada ise yüzde 10 civarında düşüş bekleniyor. Portakal üretimi geçen yılın aynı seviyesinde. Narenciyedeki ürün bolluğu iç piyasadaki fiyatlara da olumlu yansıyacak. Tüketici, narenciye ürünlerini daha ucuza yiyecek. Rakip ülkelerden İspanya'da üretim geçen yılki seviyesini korurken Arjantin'i don vurdu. Arjantin'in limon üretim bölgesi olan Tucuman'da temmuz ayının sonunda sıcaklığın eksi 10 dereceye kadar düşmesi ürünleri olumsuz etkiledi. Bu da Arjantin narenciye sektöründe yüzde 11 kayba yol açtı. Bu durum, Avrupa ve Rusya pazarında Türk ürünlerine talebi artıracak.

İhracat sezonunu değerlendiren Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz da narenciyede geçen yılki rakamları aşmayı hedeflediklerini söyledi. Kaçmaz, "15 Eylül itibariyle ihracat sezonu başladı. Dış piyasadaki lehimize olan gelişmeler ve komşularımızla ticaretimizin artmasından dolayı iyi bir sezon bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Kaçmaz'ın verdiği bilgilere göre, hava şartlarının iyi seyretmesi ve çiçeklenme döneminin olumlu geçmesi rekolte artışı getirdi.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökcel ise ürün bolluğunun iç piyasada sıkıntı yaşatacağını düşünüyor. "Dış pazarlarda bizim lehimize olan gelişmeler var. Avrupa'dan 8 yıl aradan sonra yatak limonu talebi gelmesi bizi umutlandırıyor." ifadelerini kullanan Gökcel, sezonun iyi geçmesinin ihracat destek primlerine bağlı olduğunu vurguladı. İhracata uygulanan destek primini geçen seneye göre düşük bulan Gökcel, "Destekler geçen yılki gibi nakit ve aynı miktarda verilirse bundan hem ihracatçı hem de üretici kazançlı çıkacak. Eğer düşük bir teşvik uygulanırsa ihracat artmayacak, bu sefer çiftçi sıkıntıya düşecek. Üreticiler olarak, geçen yılki uygulamayla sezona başlanmasını istiyoruz." diye konuştu.

Narenciye ihracatçılarından Aydemirler Yönetim Kurulu Başkanı Kibar Aydemir de uluslararası piyasalardaki talep daralmasının narenciyeye de yansımasından endişe ettiğini dile getirdi. Yılda 60 milyon dolarlık narenciye ihracatı yaptığını kaydeden Aydemir, Rusya'nın gümrüklerde takındığı tavırdan şikayetçi: "Rusya'nın gümrüklerde takındığı tavır. İhracatçılarda bir bıkkınlık oluşturdu. Bunun için alternatif arıyoruz. Şu anda ürünümüzün yarısını Irak ve İran'a yönlendiriyoruz."

2009-2010 SEZONU NARENCİYE ÜRETİM TAHMİNİ

Ürün             Miktar (bin ton)
Limon            668
Portakal         1,714
Greyfurt        167
Mandalina      789
Toplam         3,341

Narenciye ihracatı

Yıl         Miktar (bin ton)          Değer(milyon dolar)
2004     695                             297
2005     890                             405
2006     1,055                          478
2007     830                             514
2008     826                             587

Kaynak: Akdeniz İhracatçı Birlikleri

ANTALYA,CİHAN