Rusya petrol üretimine hız verdi, Sovyet sonrası en yüksek seviyeye ulaştı

0

Küresel ekonomik kriz nedeni ile azalan talebe karşılık üretim kısıtlamasına giden OPEC ülkelerinin tersine, Moskova üretimde artışa devam ediyor. Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan’ı geçen ay geride bırakarak liderlik koltuğuna oturan Rusya, şimdi de kendi rekorunu kırdı.

Bloomberg verilerine göre, Ağustos ayında günlük 9,97 milyon varil petrol üretimi gerçekleştiren Rusya, Eylül ayında bu rakamı 10,01 milyon varile çıkardı. Rusya’nın 2008 Eylül ayındaki üretim rakamı 9,84 milyon varil olarak gerçekleşmişti. Rusya’nın üretimde yüzde 1,7’lik artış sağlaması devlet petrol şirketi Rosneft’in yeni petrol üretim alanlarını aktif hale getirilmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Vankor bölgesinde üretime başlayan Rosneft kendi üretim kapasitesini bir önceki aya göre yüzde 4,8 artırmış oldu. Cambridge Energy Araştırma Kurumu’na göre, bölge dünyanın en büyük onuncu petrol rezerv alanı. Yıl sonuna kadar bölgedeki üretimini günlük 220 bin varile çıkarmayı hedefleyen Rosneft, toplam üretim kapasitesini de iki katına çıkaracak.

Rusya’nın doğalgaz üretimi de Eylül ayında 45,5 milyar metreküp olarak gerçekleşti. Ağustos ayındaki rakam ise 43,5 milyar metreküptü. Avrupa piyasalarında talep azalması doğalgaz üretimini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Rusya doğalgaz üretiminde de liderliğini korumaya devam ediyor.

OPEC’e dahil olmayan Rusya, fiyat artışı sağlamak için OPEC ülkelerinin aldığı üretim kısıtlaması kararlarına uymak zorunda değil. Kısmen düşen fiyatlar nedeni ile gelirleri azalan Moskova, daha fazla petrol satarak bu açığı kapatmak istiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan