Rusların alım gücü düşünce, Antalyalı çiftçiler üzüldü

4

Antalya'dan yılın 9 aylık döneminde yapılan ihracat yüzde 7 azaldı. Yaş meyve sebze sektörünün ana pazarlarından Rusya'daki alım gücünün düşmesi ihracatı olumsuz etkiledi.

 

Antalya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan verilere göre, 1 Ocak -30 Eylül 2009 tarihleri arasında Antalya'dan toplam 368,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Yılbaşından bu yana devam eden düşüş eylülde de sürdü. Sektörel bazda en fazla düşüş, önceden olduğu gibi tekstil ve hammaddede yaşandı. Yaş meyve sebze mevcut rakamını korurken, kesme çiçek ihracatı yüzde 2 azaldı.

 

Eylül ayı itibariyle tekstil ve hammadde ihracatı yüzde 33, yaş meyve sebze yüzde 1, kesme çiçek ihracatı da yüzde 2 düştü. Antalya ihracatının yüzde 75'ini oluşturan yaş meyve sebze, 9 aylık dönemde 276,1 milyon dolar getiri sağladı. Kesme çiçekten 32,8 milyon dolar gelir elde edilirken tekstil ve hammadde sektörü, dış piyasaya 53,6 milyon dolarlık ürün sattı. Antalya'dan 75 ülkeye ihracat yapılırken, ilk 5 sırayı Almanya, Bulgaristan, Rusya, Fransa ve Hollanda aldı.

İhracat rakamlarını değerlendiren Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 30'a yakın daraldığı bir dönemde yaş meyve sebze ihracatının değerini koruduğunu söyledi. İhracat rakamlarının beklenenin üzerinde çıktığını, bunun da ilerisi için umut verdiğini ifade eden Satıcı, "İhracatçının pazarı kaybetmemek için zararına satış yapması rakamları korudu. Bu da yaş meyve sebzeye diğer sektörlere göre büyük avantaj sağladı." dedi.

Yaz döneminde meyve ihracatında ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getiren Satıcı, şu değerlendirmede bulundu: "Krizin etkisiyle hedef pazarlarımızdan Rusya'daki alım gücünün düşmesi fiyatlara olumsuz yansıdı. Kiraz, üzüm, incirde hedeflediğimiz rakama ulaşamadık. Üretici açısından herhangi bir sıkıntı olmadı, ürünü iyi paraya sattı. Bu yüzden üretici, krizi fazla hissetmedi. Ancak ihracatçının karlılığında ciddi oranda düştü."

CİHAN