Rusya uzun aradan sonra ilk kez Dünya Bankası’ndan borç alacak

0

Rusya ekonomik krizin üstesinden gelebilmek için gelecek yıl uzun aradan sonra ilk kez Dünya Bankası’ndan kredi kullanacak.

İstanbul’da temaslarda bulunan Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin 2010 yılında Dünya Bankası’ndan 2-4 milyar dolar kredi kullanabileceklerini söyledi. İstanbul’da Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick’le bir araya gelen Kudrin borç alma ile ilgili henüz son kararı vermediklerini, bunun kredinin durumuna ve ülkenin ihtiyacına göre değerlendireceklerini belirtti.

 

Müzakere sürecinin bir kaç ay içinde tamamlanabileceğini kaydeden Kudrin, “2-4 milyar dolar arasında bir kredi kullanımı konusunu görüştük. Elbette uygun kredi ile ilgileniyoruz.” dedi.

 

Bütçe açığının kapatılması için daha önce de İMF’den kredi kullanabileceklerini ifade eden Kudrin’e Rusya Başbakanı Vladimir Putin müdahale etmişti. Mevcut şartlarda acil bir ihtiayaç olmadığını kaydeden Rusya Başbakanı, dışardan borçlanmaya şimdilik karşı.

Petrol varil fiyatlarının 140 dolar seviyesinden 2009 başlarında 40 dolar seviyesine gerilemesi Rusya’nın gelirlerinde önemli bir daralmaya yol açtı. Yeniden fiyatların 70 dolara tırmanması ile nefes alan Rusya, 2010 ve 2011’de de bütçe açığı vermeye devam edecek. 2010 yılında gayri safi milli hasılanın yüzde 6,8’i kadar bütçe açık verecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan