Enerji devi Gazprom fast-food işine giriyor

8

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, Gaztorgpromstroy markası ile orta sınıfa hitap eden yüzlerce supermarket açacak. Gazprom yine aynı şirket aracılığı ile fast-food zinciri de kuracak. Kommersant Gazprom’un yeni girişimini ‘Gaz-food’ başlığı ile duyurdu. Gazprom’un dev yatırımlarının olduğu Sibirya ve Ural bölgesinde restoran ve süpermarketlerin açılması planlanırken, başkent Moskova ve St. Petersburg gibi şehirler de Gazprom’un yeni pazarları arasında yer alıyor.

Kommersant’a açıklamada bulunan yeni markanın temsilcisi İrina Vedenetskaya hızlı servisin yapıldığı fast-food markasının isminin (Нарасхват) “Kapış kapış” olacağını belirtti. Markalaşma sürecinin yeni başladığını kaydeden yetkili, Ural bölgesi, Sibirya bölgesi, Omsk, Tomsk, Ufa, Orenburg ve Tümen bölgelerinde ilk fast-food ve marketlerin açılacağı bilgisini verdi.

Gazprom’un 400 süpermarketle Rusya’da beşinci sıraya yerleşmesi bekleniyor. Magnet 2931 parekende satış mağazası ile ilk sırada yer alırken, Carousel’in de içinde bulunduğu X5 1164 mağaza ile ikinci durumda. Üçüncü sırada bulunan Kapeyka’nın 530 mağazası ve dördüncü sırada bulunan Dixie’nin de 503 parekende satış mağazası bulunuyor.

Rusya’nın en büyük devlet holdinglerinden biri olan Gazprom’un, Gazprombank, Gazprom-Media, Gazpromgeofizika, Promstroybank, Sibneftegas, ve Uraltransgaz şirketleri ile doğalgazın dışında farklı sektörlerde çalışmalarını sürdürüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan