Ruslar gayrimenkul için Türkiye’ye akın etti

1

Uluslararası emlak ajansı Gordon Rock'un yaptığı araştırmada 2009 yılının ilk 9 ayı boyunca Türkiye'de en çok emlak satın alan müşterilerin Rusya ve BDT vatandaşları olduğu tespit edildi.

Uluslararası emlak ajansı Gordon Rock yayınladığı raporda 2009 yılı içinde Türkiye'de emlak piyasası şu üç durumdan geçtiği ifade edildi: "durgunluk", "alıcıların düşünme dönemi" ve nihayet, "uyanış ". Emlak piyasasının mevsimsel pazar anlayışına göre çalıştığı belirtilen raporda 2009'un tatil sezonuna yakın tarihlerde fiyatların yavaş yavaş sabitleştiği ve yaz sonuna doğru satışların artmaya başladığı kaydedildi.

Golden Rock raporuna göre toplamda yabancılar arasında Türkiye'de gayrimenkul en çok satın alan yüzde 27 ile İngilizler olurken, sırayla yüzde 22 Alman ve İskandinav ülkeleri vatandaşları ve yüzde 20 ile dördüncü sırada Rusya ve BDT vatandaşları yer alıyor. Bununla birlikte Ruslar ve BDT vatandaşları Türkiye gayrimenkul pazarında aktif şekilde payını artırmaya devam eden yabancılar arasında bulunuyor. Gordon Rock Başkanı Stanislav Zingel gayrimenkul satın alma açısından Türkiye'nin Rusya, Ukrayna ve diğer BDT ülkeleri arasında popularitede ilk 10'a girdiğini belirtti. Bu ilginin nedenini Zingel fiyatların yüksek olmaması, seçenek çeşidi ve kredi olanlaklarına bağladı.

Golden Rock Rusya ve BDT alıcılarının 2010 yılında Türkiye'nin yabancı emlak alıcıları arasında en az ikinci sıraya geçeceğini tahmin ediyor. Ekonomide olumlu gelişmeler meydana gelmesi durumunda ise bu ülkeler tamamen İngilitere'den birinciliği kapabileceği ifade edildi.

Türkiye'de gayrimenkulün özellikle kredi ile satılması yönünden çok cazib tekliflerin sunulduğunu vurgulayan Rus uzmanlar, 5 yıla varan taksitli ödeneklerde yüzde 4-8 faiz oranlarıyla satışlar gerçekleştirilirken 1 yıla kadar olan kredilerde ise satışlar faizsiz yapıldığına dikkat çekiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan