Rusya’dan ne Ukrayna ne de Belarus’a kredi yok

1

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Belarus’un talep ettiği 2 milyar dolarlık kredinin son çeyreği 500 milyon doların bu ülkeye verilmeyeceğini ve Ukrayna’nın istediği 5 milyar dolarlık kredi için de olumsuz cevap vereceklerini açıkladı. Moskova Bulgaristan ve Sırbistan’dan gelen kredi taleplerine ise olumlu bakıyor.

Rusya 2 milyar dolar kredi talep eden Belarus’a son çeyreği ruble olarak vermek isteyince Minsk olumsuz yanıt vermişti. Rusya’dan istediği cevabı alamayan Belarus İMF’den talapte bulundu. İMF’nin Belarus’a 2,46 milyar dolarlık krediye olumlu yanıt verdiği belirtiliyor. Ukrayna’nın İMF’den talep ettiği 16,4 milyar dolarlık kredi ile yakından ilgilendiklerini kaydeden Kudrin, “İMF üyesi olarak Ukrayna’nın şartları yerine getirip getirmediğini yakinen takip ediyoruz. İMF’nin Kiev’e kredi vermesini destekliyoruz. Ancak ikili olarak bir kredi çalışmamız yok.” dedi.

Sırbistan ve Bulgaristan’a yeşil ışık

Kırgızistan, Ermenistan, Moldova, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan gibi bir çok eski Sovyet ülkesine kredi veren Moskova, şimdi de Sırbistan ve Bulgaristan’a destek sağlıyor.

Sırbistan’a 1 milyar euroluk borç vermeye hazırlanan Moskova, konuyu Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in 20 Ekim’de gerçekleşecek Belgrad gezisinde netleştirecek. Moskova Bulgaristan’ın talep ettiği 3,8 milyar dolarlık krediye de hemen hayır demiyor. Bu ülkede nükleer santral ihalesi, doğalgaz ve petrol boru hatları işleri olan Moskova, yeni yönetimle ilişkileri geliştirmek istiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan