Yukos'dan Rusya'ya 100 milyar dolarlık dava

0

2006 yılında iflas ettiğini duyuran Yukos şirketinin ABD merkezli şubesi, Rus hükümetine karşı Strasbourg Mahkemesi'ne 100 milyar dolarlık dava açmaya hazırlanıyor. 19 Kasım’da başlaması beklenen dava son yüzyılın en büyük rakamlı davalarından biri olacak. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Kremlin’e oturmasının ardından vergi yolsuzluğu yaptıkları gerekçesi ile Rusya’nın en büyük petrol şirketi Yukos’a operasyon düzenlenmiş ve Yukos’un sahibi Mihail Hodorkovski başta olmak üzere üst düzey yöneticiler hakkında davalar açılmıştı.

Yukos International'ın Başkanı Bruce Misamore açılacak olan davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde son 60 yılın en büyüğü olacağını belirtti. Dünyanın dev petrol şirketi Yukos'un iflasından 55 bin hissedarın zarar gördüğünü kaydeden Misamore, mahkemede bunların haklarını savunacağını anlattı. Kasım 2007 resmi anlamda varlığı biten Yukos borçlarını kapatmak üzere bir dizi ihalenin ardından satılmıştı. Devlete ait olan Rosneft petrol şirketi Yukos'un aslan payını satın alarak Rusya'nın en büyük petrol üretim şirketi haline geldi.

Yukos kurucusu Mihail Hodorkovski dolandırıcılık ve vergi kaçırmaktan suçlu bulunarak 8 yıl hapis cezası aldı. Tüm suçlamaları reddeden Hodorkovski, davanın siyasi olduğunu ve Batı yanlısı muhalif küçük grupları desteklediği için cezalandırıldığını belirtmişti. Hodorkovski davanın Yukos'u tasfiye etmek ve yozlaşmış hükümet yetkililerinin kârlı petrol varlıklarını ele geçirmek için düzenledikleri tezgah olduğunu ifade etmişti.

Misamore önceki açıklamalarında şirketin iflasına yol açan ve Hodorkovski'ye ile Yukos'un üst düzey yöneticilerine karşı gerçekleştirilen cezai kovuşturmanın yasal açıdan dayanaksız olduğunu söylemişti.

Yukos eski avukatı Pavel İvlev de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin davanın ilk duruşması için 19 Kasım tarihini belirlediğini açıkladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan