Dolara gizli müdahale planı

2

Rusya, Çin, Japonya, Fransa ve Körfez ülkelerinin petrol satışında dolardan çıkılması konusunda gizli bir çalışma içinde oldukları iddia edildi. The Independent’da yer alan habere göre, söz konusu ülkeler gizli olarak sürdürdükleri görüşmelerde, petrol ticaretinde farklı döviz kurlarının yer aldığı sepet formülü uygulamayı planlıyor.

Amerikan para birimi doların önemli oranda prestij kaybedeceğini kaydeden uzmanlar, planın gerçekleşmesi durumunda küresel mali sistemde önemli değişiklikler yaşanabileceğini belirtiyor. Planın 2018’e kadar reel hale gelmesi için çalışmaların sürdürüleceği de gelen iddialar arasında. Kuveyt böyle bir çalışma içinde olmadığı yönünde açıklama yaparken, diğer ülkelerden henüz habere bir yalanlama gelmedi.

Ortak sepette ticaret yapılan ülkelere göre yen, yuan, ruble, euro, altın ve diğer para birimleri olacak. Söz konusu çalışma ile Hindistan ve Brezilya’nın da yakından ilgilendiği ifade ediliyor. Petrol satışlarında uygulamaya konulması beklenen yeni sistemle ilgili söz konusu ülkelerin Maliye Bakanları ve Ulusal Banka Başkan’ları ilk görüşmelerini gerçekleştirmiş. Gazetenin haberinin ardından uluslar arası piyasalarda dolar değer kaybına uğradı.

Rusya uluslar arası piyasalarda dolar dışında yeni kurların oluşturulması için çalışmalarını sürdürüyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Ağustos ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette ikili ticarette ruble ve Türk lirasının kullanılabilmesi konusunda mutabakat sağlamıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan