Renault, Putin’in restini gördü, AvtoVAZ’a yatırım yapacak

2

Rusya’nın dev otomotiv şirketi AvtoVAZ’ın iflastan kurtarılması için düğmeye basıldı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in yabancı ortak Renault’dan yüzde 25’lik hissesini koruyabilmesi için yatırım talebi olumlu karşılık buldu. Renault AvtoVAZ hisselarinin yüzde 6’ya düşmemesi için 582 milyon dolarlık nakit yatırım yapacak.

AvtoVAZ başta olmak üzere Rusya otomotiv sektörünün yeniden yapılandırılması ile görevlendirilen İgor Şuvalov, Fransız ortağın gerekli yatırımları yaparak yüzde 25’lik hissesini koruyacağını açıkladı. Şuvalov açıklamasında, “Renault yetkilileri AvtoVAZ’ı stratejik olarak görüyor. Gerekli yatırımı yapacaklarını söylediler.” dedi.

Yerel otomotiv sanayindeki son durumu değerlendiren bir basın toplantısı düzenleyen Şuvalov, sektörün toplamda 100 milyar ruble (3,3 milyar dolar) borcu bulunduğunu açıkladı.

Fransız Renault iki yıl önce 1 milyar dolar ödeyerek AvtoVAZ’ın yüzde 25’lik hissesini satın almıştı. Avrupa’nın en büyük otomotiv piyasası haline gelen Rusya, ekonomik krizin ardından durgunluk dönemine girdi.

Rusya Başbakanı Putin, başbakan yardımcısı Şuvalov’la birlikte Renault başkan yardımcısı Christian Esteve ile dün bir toplantı gerçekleştirdi. Putin toplantı sonrası yaptığı açıklamada AvtoVAZ’ın daha fazla yatırıma ihtiyacı olduğunu belirtti. Geçen hafta bir ültimatom veren Putin, Renault’dan yüzde 25’lik hissesini koruyabilmesi için gerekli mali desteği yapmasını istemişti.

2,33 milyar dolara ihtiyaç var

AvtoVAZ’ın bugüne kadar birikmiş 54 milyar ruble (1,8 milyar dolar) nakit borcu bulunuyor. Yatırım programları için 315 milyon dolara, ve 2010 giderleri için de ek 93 milyon dolara ihtiyacı var. Şirketin işten çıkaracağı 27 bin 600 kişi için toplam 398,9 milyon dolar tazminat ödemesi gerekiyor.

Rusya’nın ünlü Lada markası ile üretim yapan şirket Togliatti kentinin ekonomisini de ayakta tutuyor. 75 bin işçinin çalıştığı fabrikadan 27 bin 600 işçi çıkarılacak. Bunlardan 13 binin emekliye ayrılması planlanıyor. 5 bin 500 işçi erken emekliliğe gönderilirken, 9 bin 100 işçinin işine tazminat ödenerek son verilecek.

Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 800 bin araç. 1970 yılında kurulduğundan bu yana fabrikada 25 milyon Lada markalı araç üretildi. AvtoVAZ fiyatları 150 bin ruble (4800 dolar) ile 350 bin ruble (11 bin 240 dolar) arasında değişen 15 ayrı modelde Lada marka araç üretiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan