Gazprom: 3 trilyon metreküplük doğalgaz anlaşmamız var

0

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom CEO’su Aleksey Miller uzun vadeli anlaşmalarla, henüz sevkıyatı gerçekleşmeyen 3 trilyon metreküplük doğalgaz satış portföylerinin bulunduğunu, bunun dünyanın en büyüğü olduğunu söyledi.

Arjantin’in başkenti Buenes Aires’de düzenlenen XXIV. Doğalgaz Konferansı’nda bir konuşma yapan Miller, “Şimdi Gazprom’un satışını yaptığı, ancak sevkıyatını gerçekleştirmediği 3 trilyon metrküplük doğalgaz portföyü var. 2035 yılını geçen anlaşmalar var. Bunu Gazprom’un çalışma tarzındaki zaman aralığını göstermesi açısından önemli buluyorum.” dedi.

Gazprom’un uzun vadeli sözleşmelerini yerine getirmek için gerekli yatırımlardan kaçınmayacağını kaydeden Miller, “Gazprom yatırımları krize rağmen 2009 yılında, önceki üç yıldan daha fazla gerçekleşti. 2009’da toplam yatırımlarımız 25,5 milyar doları bulacak.” bilgisini verdi. Miller uzun vadeli anlaşmaların dev yatırımlar için güvence ve istikrar sağladığına işaret etti.

Avrupa piyasalarına güvenli arz sağlamak için Gazprom’un Güney Akım ve Kuzey Akım doğalgaz boru hatları projelerini geliştirdiğini kayeden Miller, doğalgaz üretim alanlarındaki yatırımların da aralıksız devam ettiğini, Yamal bölgesi, Arctic alan, Doğu Sibirya ve Rusya’nın Uzak doğu bölgelerindeki yatırımları buna örnek verebileceğini söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan