Rusya 75 Watt’dan yukarı ampülleri yasaklıyor

0

Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina enerji verimliliği ile ilgili yasa çerçevesinde 75 Watt’dan yukarı ampüllerin yasaklanacağını açıkladı. Bakana göre 1 Ocak 2011’den itibaren 100 Watt yukarısı, 1 Ocak 2013’den itibaren de 75 Watt’dan yukarısı yasaklanacak. Nabiullina, 2014’den itibaren de verimli ampül dışındaki tüm ampül üretiminin yasaklanacağını söyledi.

Ria Novosti haber ajansında Kremlin Ekonomi Danışmanı Arkadi Dvorkoviç’le birlikte ortak bir basın toplantısı düzenleyen Nabiullina, “ ‘Verimli ampül’ kullanımına geçiş maliyetimiz yaklaşık 100 milyar ruble (3,3 milyar dolar) olacak. Ancak enerji kazancı bunun çok üzerinde.” dedi.

Rusya kişi başına enerji tüketimi açısından dünyada lider ülkeler arasında yer alıyor. Konutların merdiven boşluklarında sürekli yanan ampüllerin giderlerini devlet karşılıyor. Avrupa Birliği ülkeleri daha verimli olan halojen ampüller kullanıyor. AB de 2012’ye kadar eski tarz ampüllerin üretimini durdurmayı planlıyor.

Rusya: Petrolde dolardan çıkışı hep konuşuyoruz

Kremlin Danışmanı Dvorkoviç rublenin uluslararası piyasalarda etkin olması için çalıştıklarını, buna petrol satışlarının da dahil olduğunu söyledi. Independent gazetesinde yer alan dolara karşı operasyon haberi ile ilgili soruları yanıtlayan Dvorkoviç, “Petrolde dolardan çıkışı hep konuşuyoruz. Ancak bahsedildiği gibi özel bir toplantı yapıldığından bilgim yok.” dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan