‘Altın Sonbahar’ fuarında tarım ürünlerinde ucuzluk

16

Moskova'da VDNH Sergi Merkezi'nde tarım ürünleri ve sanayinin tanıtıldığı 'Altın Sonbahar' adlı fuar açıldı. Rusya'nın farklı bölgelerinden fuara gelen tarımcılar ürünleri sergilerken, uara akın eden Moskova halkı doğal ve ucuz ürünlere büyük ilgi gösteriyor.

Ucuz fiyatlardan satılan ürünlerden Çelyabinsk bölgesinden gelen at eti ve Tataristan'dan getirtilen at sütü de var. Tarım teknolojisi, tohum çeşitleri, damızlık hayvanlar ve veterener aletlerinin bir arada sergilendiği fuarda bir dizi etkinlik de gerçekleştiriliyor. En ilgi çekici olanı da domuz koşu yarışması.

2000 yılından itibaren her yıl düzenlenen Altın Sonbahar sergisi 12 Ekim tarihine kadar devam edecek. Fuarı yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Nijni Novgorod, İvanova, Rzan gibi Rusyanın farklı bölgelerinden onlarca tarım ve gıda üreticileri fuara katıldı. Süt ve süt mamülleri üreticileri, ekmek üreticileri, seracılar, sebze üreticileri de fuarda yer alıyor.

“Altın sonbahar” Fuar organizasyonunu Rusya Tarım Bakanlığı, Rusya Ziraat Bilimleri Akademisi, Rusya Ziraat Birliği ve Rusya Ticaret Odası yapıyor. Açılış konuşmasını Rusya Başbakan Yardımcısı Viktor Zubkov, Tarım Bakanı Yelena Skrınnik ve Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov yaptı. Fuar açılışına Bölge valileri de katıldı.

Viktor Zubkov kuş türü hayvancılığa dikkat çekerek “Artık Rusya sadece tahıl ihracatı değil, diğer gıda maddeleri içinde ihracat yapmayı planlıyor. Hindi ihracı bunlardan biri. Arap ülkeleri ile hindi ihracı konusunda anlaşmalar bile yapıldı.” dedi. Devletin 2008 yılında tarıma 715 milyar ruble kredi ayırdığını kaydedn Zubkov, gıda sektörünün en istikrarlı alanlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan