Medvedev’den hükümete eleştiri: Rusya ekonomisi krizden beklenenden fazla etkilendi

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rusya ekonomisinin küresel mali krizden beklenenden fazla etkilendiği, alınan tedbirler sayesinde daha kötü senaryolardan kaçılabildiğini söyledi. Rusya lideri 15 yılda yapılandırılacak Rusya ekonomisinin, dünya ekonomileri ile rekabet edebilecek seviyeye geleceğini belirtti.

 

Devlet televizyonu Birinci Kanal’a özel açıklamada bulunan Medvedev, 2009 yılında Rusya ekonomisinin yüzde 7,5 küçüleceğini, bunun 3-3,5 olarak öngörülen tahminlerin çok üzerinde olduğunu belirtti. 2009’un ilk yarısında endüstriyel üretimin de yüzde 14 küçüldüğünü kaydeden Rusya lideri, “En kötü beklentilerimizin daha altında bir durumla karşı karşıya olduğumuzu kabul etmek zorundayız. Dünya Bankası ve diğer uluslar arası organizasyonların öngörülerinin de altında bir rakam.” tespitinde bulundu.

 

Rusya ekonomisi enerji dışı sektörlerde gelişmeli

Petrol ve hammadde fiyatları yüksek olduğu zaman her şeyin yolunda olduğunu, fiyatların düşmesinin ardından ekonominin kötü etkilendiğini ve vatandaşların zarar gördüğünü hatırlatan Medvedev, “Rusya’nın petrole bağlı ekonomisi çeşitlendirilmesi gerekiyor. Enerji dışındaki sektörlerin canlanması için 15 yıllık bir süreye ihtiyaç var. Enerji dışındaki ekonomi gayri safi milli hasılanın yüzde 30-40’ına ulaşmalı. O zaman farklı bir ekonomi ve farklı bür ülkede yaşayabiliriz.” dedi.

Rusya ekonomisinin kalkınması için enerji verimliliği, nükleer enerjinin geliştirilmesi, bilişim altyapılarının geliştirilmesi, ve kendi ilacını üretebilme gibi özel hedefleri olması gerektiğini ifade eden Rusya lideri, 2010 yılında bütçe açığının yüzde 5’i geçeceğini ancak bunun bir trajedi olmadığını da belirtti.

İşsizlik ve enflasyonda olumlu gelişme var

Enflasyon rakamlarının normal seviyeye çekildiğini kaydeden Medvedev, vatandaşların mortgage ya da tüketici kredisi alabilmelerinin mümkün hala gelebileceğine değindi. Ağustos ayında yüzde 11,6 olan enflasyon rakamı, Eylül ayında yüzde 10,7’ye geriledi. Medvedev işsizlik oranlarının da azalmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ağustos ayında 7,8 olan işsizlik Eylül ayında gerilemeye başladı. Rusya Federal İstatistik Servisi’nin rakamlarına göre işsiz sayısı ekonomik krizle birlikte 6 milyona ulaştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan