Kudrin: İki yılda 200 banka kapanır

0

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin iki yıl içinde Rusya’da birleştirme ve lisanslarının iptal edilmesi nedeni ile 200’den fazla bankanın kapatılacağını açıkladı. Kudrin küresel mali krizin etkisi ile şimdiye kadar da 42 bankanın kapatıldığını söyledi.

Promyshlennik Rossii (Rus Sanayici) adlı dergiye özel röportaj veren Kudrin Rusya bankacılık sektöründe son durumu değerlendirdi. Rusya’da bankacılık sektörünün aşamalı olarak yeniden yapılandırılacağını ifade eden bakan, “Önümüzdeki iki yıl içinde ortalama 100-200 arasında banka kapanır.” dedi. Rusya’da 1100’ün üzerinde banka bulunuyor.

 

Sektörde ani bir trend uygulamayacakları bilgisini veren bakan, “Mevcut mali krizin ilk yılında 42 banka kapatıldı. Bu toplam sektörün yüzde 3,7’sini oluşturuyor. Bu süreçte işlemler devam edecek. Önümüzdeki dönemde daha fazla sayıda bankaların kapatılması ve birleştirilmesi işlemlerine şahit olabilirsiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Genelde, Rusya bankacılık sisteminin krizde ayakta kalarak istikrarlı ve etkili bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Kudrin, olağanüstü durumlar için yeterli kaynağın olduğunu hatırlattı.

İkinci çeyrekten bu yana Merkez Bankası’nın döviz kurlarına daha az müdahalede bulunma meyilinde olduğuna işaret eden bakan, “Rusya’nın döviz kurunun, uluslararası petrol varil fiyatları ile doğrudan ilişkili olduğunda şüphe yok.” tespitini yaptı. Küresel ekonomik krizin sektörlerin dışında, siyasi ve sosyal alanları da etkilediğini kaydeden bakan, buradan çıkışın da tüm boyutları ile sorunun ele alınmasına bağlı olduğunu söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan