Medvedev: Küresel ekonomide resesyon dönemi sona erdi

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev dünya ekonomilerinin küresel ekonomik krizden çıkış süreçlerinin başladığını ve resesyon döneminin sona erdiğini söyledi.

Yeni atanan yabancı ülke büyükelçilerinin güven mektubunu kabulünde açıklamada bulunan Rusya lideri, “Şimdi hepimiz küresel mali krizin etkilerinin giderilmeye başlamasını birlikte görüyoruz. Ülkelerimiz ve uluslar arası toplumun ortak tavrı ile bu başarı elde edildi. Küresel ekonomide resesyon dönemi sona erdi.” dedi.

Pittsburgh’da gerçekleşen G20 zirvesine atıfta bulunan Rusya lideri, ülkelerin ulusal ekonomileri gözetleme ve istikrarın garanti edilmesi için bir mekanizma kurulmasını kararlaştırdıklarını kaydetti. “Alınan tüm önlemler olumlu sonuçlar getirdi.” değerlendirmesinde bulunan Rusya lideri, dünya politikalarının çok kritik bir süreçten geçtiğini ifade etti.

Uluslar arası ilişkilerde yeni ve adil bir sisteme ihtiyaç var

Uluslar arası sistemde daha adil bir yaklaşıma ve yapılanmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Medvedev, “Son Birleşmiş Milletler genel kurulu toplantısında da ülkelerin büyük çoğunluğu yeni ve adil bir uluslararası sistem ihtiyacını dile getirdi. Yüksek seviyede küresel ortaklıkların kurulabilmesi ve dünyadaki gidişatın iyileştirilebilmesi için buna ihtiyaç var.” tespitinde bulundu.

Medvedev konuşmasında, “Ülkelerin büyük çoğunluğu uluslar arası konularda sorumluluk almak istiyor. Bu sadece ekonomik konularda karşı karşıya kalınan problemler değil, güvenlik, bölgesel sorunların çözülmesi, gıda sorunu ve iklim değişikliği gibi başlıklar da buna dahil.” ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan