Türk inşaat firmaları için Rusya’nın uzak doğusunda 100 milyar dolarlık fırsat

32

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Çin’e gerçekleştireceği ziyaret öncesi ülkenin uzak doğusunda 2012 yılında gerçekleşecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) zirvesi ile ilgili çalışmaları inceledi. Zirvenin gerçekleşeceği Russki Adası’nın içinde bulunduğu Primorye Bölge Valisi Sergey Darkin, zirve öncesi ve sonrası dönemde toplam 3 trilyon rublelik (100 milyar dolar) yatırım beklediklerini söyledi. Yetkililer, Rusya’da inşaat sektöründe başarılı projelere imza atan Türk inşaat sektörleri için 2014 Soçi Kış Olimpiyatları ile ilgili projelerin ardından APEC zirvesinin önemli bir fırsat oluşturacağını kaydediyor.

APEC zirvesinin Vladivostok bölgesinin ekonomik ve kültürel anlamda gelişimine katkı sağlayacağını kaydeden Putin, “Zirve tüm Asya Pasifik bölgesi için önemli bir siyasi ve ekonomik olay. Vladivostok Rusya’nın ‘Pasifik Kapısı’na dönüşecek.” dedi.

Rusya Başbakanı Putin’e bilgi veren Vali Darkin, “Dev yatırım projeleri, alt yapı çalışmaları, turizm ve diğer donanımların inşası ile bölgenin gayri safi bölgesel hasıla üç kat artacak. Bunun ücretlere de yansımasını bekliyoruz. En az iki kat artış bekliyoruz. Şimdiden önemli gelişmeler yaşanmaya başladı.” dedi.

2012 yılında gerçekleşecek zirveye 21 ülke liderinin katılması bekleniyor. ABD, Çin, Rusya, Kanada, Avustralya, Japonya ve Güney Kore gibi dev ekonomilerin dahil olduğu APEC ülkelerinin toplam ekonomik büyüklüğü 19 trilyon dolar. 2,5 milyar insanın yaşadığı APEC bölgesi dünyanın yarısını oluşturuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan