Rusya Sanayi Bakanlığı AvtoVAZ’ın kurtarılmasına karşı

2

Rusya Sanayi Bakanlığı yaklaşık 2 milyar dolar ayırarak ülkenin dev otomotiv fabrikası AvtoVAZ’ın kurtarılmasına karşı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in “İflasına izin vermeyeceğiz.” dediği fabrikanın kurtarılmasını istemeyen bakanlık, bu rakamın işsiz kalacak insanların desteklenmesi ve bölgede istihdamın artırılmasında kullanılmasının doğru olacağını savunuyor. Şirkete yüzde 25 ortaklığı bulunan Renault da, borçların ödenmesi için ek ödenek ayırmada aceleci davranmıyor.

 

Bakanlıktan edindiği bilgileri aktaran Kommersant, Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov’un talebi üzerine uzman bir ekibin rapor hazırladığını ve AvtoVAZ’ın desteklenmesi için 70 milyar rubleye (2 milyar dolar) ihtiyaç olduğu ile ilgili raporun hükümete ulaştırıldığını aktardı.

 

Sanayi Bakanlığı’na göre 2 milyar dolar vermek yerine, fabrikanın iflasına izin verilmeli. İşini kaybedecek işçilerin yeniden istihdamı ve Samara bölgesinde işsizliğin azaltılması için bu para harcanmalı. Bakanlığa göre AvtoVAZ’ın borcu önümüzdeki üç ayda 86 milyar rubleye (3 milyar dolar) ulaşacak.

Bakanlığa göre Renault ile yürütülen ilişkiler de sağlıklı değil. AvtoVAZ’ın ar-ge bölümünde 7 bin 500 kişi istihdam edilirken, yabancı şirket kendi bilgileri ve teknolojik gelişimlerini AvtoVAZ’la paylaşma konusunda isteksiz. Bu çerçevede verimli bir üretim stratejisi geliştirmek de zorlaşıyor.

Rusya’nın 1970 yılında kurulan en büyük otomotiv şirketinin yıllık 800 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Bugüne kadar 25 milyon araç üreten fabrikada 80-100 bin civarında istihdam sağlanıyor. AvtoVAZ ‘ın 15 farklı modelde ürettiği Lada marka araçların fiyatları 4 bin 800 dolarla, 11 bin 250 dolar arasında değişiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan