Hükümet ekonomi gündemi ile toplandı

1

Çin gezisinden dönen Rusya Başbakanı Vladimir Putin ayağının tozu ile kabineyi topladı. Ekonomi ağırlıklı gündemin değerlendirildiği toplantıda Rusya başbakanı önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya Merkez Bankası’nın küresel mali kriz döneminde başarılı bir sınav verdiğini kaydeden Putin, “Bankacılık sektörünün çökmemesi için gerekli ve yeterli adımlar atıldı. Rublenin ani değerlenmesi ya da düşmesine izin verilmeyerek vatandaşların zarar görmesi engellendi. Ani ekonomik dalgalnamalara izin verilmedi.” dedi.

Reel sektörün nakit ihtiyacı karşılanmalı

Bankacılık sektörünün likid sorununu çözmek için sürekli destek sağlandığını ifade eden Putin şu tespitlerde bulundu: “Merkez Bankası faiz oranları azami derecede düşürülmeye çalışıldı. Şimdi yüzde 10’a gerileyen rakam Nisan ayına göre 3 puan daha düşük. Ticari bankalarla Merkez Bankası arasındaki ilişkilerde de iyileşme görüliyor. Ancak, reel ekonomiye nakit ulaştırılması konusunda sorunlar devam ediyor. Ruble bazında bankaların faiz oranlarını yüzde 17,4’den yüzde 15,1’e çekmiş olmaları yeterli değil.”

Bankaların riskli ve istikrarlı olmayan dönemlerde kredi vermeyi zorlaştırdıklarını, bunu anlayabildiklerini ifade eden Putin, bu durumun değişmesi için çalışmalar yapılmasını istedi.

Ekonomide pozitif trend var

Makroekonomik göstergelerde olumlu gelişmelerin yaşandığına işaret eden Rusya başbakanı, son bir haftada rezervlerin 7,2 milyar dolar artarak 418,7 milyar dolara ulaştığını söyledi. Dış ticarette artı işleyen ekonomik yapısı ve enflasyon rakamlarında yaşanan düşüşün dikkate alınması gereken gelişmeler olduğunu belirten Putin, “Enflasyonda sert düşüş devam ediyor. Son 2,5 aydır neredeysa rakamlar sıfır. Uzmanlar rublenin güçlendirilmesi ya da devalüe edilmesine gerek olmadığını öngörüyor. Merkez Bankası da aşamalı olarak piyasaya daha az müdahale edecek. Elbette rublenin düşmesi ya da yükselmesi bazı sektörlerde olumlu ya da olumsuz durumlar oluşturabiliyor.” tespitinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan