AvtoVAZ: “2,6 milyar dolar borcumuz var, iflas edebiliriz”

3

Rusya’nın dev otomotiv şirketi AvtoVAZ yıl sonuna kadar 2,6 milyar doları bulacak borçların organize edilememesi durumunda iflas edeceğini açıkladı. Rus haber ajanslarında yer alan bilgiye göre şirketin ayakta kalabilmesi için bir an önce borçlarını yapılandırması ve modernizasyon planlamasını yapması gerekiyor.

AvtoVAZ şirketi Başkan Yardımcısı Oleg Lobanov, fabrikanın bulunduğu Togliatti şehrinde düzenlediği basın toplantısında, “Başka alternatif bulamazsak, iflasa gitmek zorunda kalrız.” dedi ve devlet bankalarını şirkete yardıma çağırdı. Lobanov taleplerin hızla azalması nedeni ile şirketin sadece 2009’daki zararının 668 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Kriz öncesi üretim kapasitesi açısından AvtoVAZ Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi olarak faaliyet gösteriyordu. Yerli ve yabancı araba satışlarında 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 51’lik bir düşüş yaşanması AvtoVAZ’ın programlarını bozdu.

AvtoVAZ başkanı Igor Komarov da mevcut 2,1 milyar dolarlık borcun artarak devam ettiğini ve yıl sonunda bu rakamın 2,6 milyar dolara ulaşacağını doğruladı. Yüzde 25’i Fransız Renault firmasına ait olan şirket 27 bin 600 kişiyi de işten çıkarmayı planlıyor. Şirkette çalışan sayısının 80-100 bin arasında değiştiği kaydediliyor.

1970 yılında kurulan AvtoVAZ yıllık 800 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Bugüne kadar 25 milyon araç üreten fabrikada 80 bin civarında istihdam sağlanıyor. AvtoVAZ ‘ın 15 farklı modelde ürettiği Lada marka araçların fiyatları 4 bin 800 dolarla, 11 bin 250 dolar arasında değişiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan