Klepaç: “Rusya ekonomisi 2012’de kriz öncesi seviyeye döner”

1

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç Eylül ayında ekonominin bir önceki aya göre yüzde 0,5 büyüme gerçekleştirdiğini ve toparlanma sürecinin başladığını belirtti. Sanayi üretiminde de yüzde 0,4’lük bir ilerleme sağlandığı bilgisini veren bakan yardımcısı, krizin sona erdiğini söylemenin ise henüz erken olduğunu belirtti.

Kriz öncesi döneme Rusya ekonomisinin ancak 2012 yılında ulaşabileceği öngörüsünde bulunan Klepaç, “Bizim tahminlerimize göre, en iyi şartlarda kriz öncesi ekonomik büyümeyi 2012’de yakalayabiliriz. Son aylarda küçük miktarlada yaşanan büyüme oranları henüz istikrarlı bir noktada değil.” uyarısında bulundu.

2009’da Rusya ekonomisinin yüzde 8,5 küçüleceğini ifade eden bakan yardımcısı, Ekim ayında nakit çıkışının giderek azaldığını ve bir miktar girişin de başladığını söyledi.

Eylül ayında 6 milyar nakit çıkışı olan Rusya’da bu rakam Ağustos ayında 9,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Üçüncü çeyrekte 31,5 milyar dolar nakit çıkışı olan ülkede, yıl başından bu yana 62,3 milyar dolar kaçtı. 2008’de nakit çıkış ise 130 milyar dolarla en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Altı haftadır devam eden sıfır enflasyon rakamlarının Ekim ayının başında bir miktar artmaya başladı. Rusya 2009 sonunda yüzde 11’in altında bir enflasyon bekliyor. Enflasyonun düşmesi, ekonomik kriz nedeni ile iç talep azalmasına bağlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan