Rusya ekonomisinden iyi haber, Moskova'da işsizlik geriliyor

3

Başkent Moskova'da resmi olarak işsiz kayıtılarının sayısında iki haftadır düşüş yaşanıyor. Ancak uzmanlar bunun bir trend olarak algılanmasının yanlış olacağını belirtiyor.

Moskova Şehir İstihdam Hizmeti tarafından yayınlanan belgede başkentte toplam 60 bin 100 işsisizin resmi olarak kayıtlı olduğu belirtildi. Belgede 5 Ekim ile 12 Ekim tarihleri arasında yıl başından bu yana ilk kez işsizliğin azaldığına dikkat çekilirken, 12 ile 19 Ekim tarihleri arasında da bu düşüşün devam ettiği kaydedildi. Düşüşün yüzde 0,05 civarında olduğu ifade edilen belgede, "İki haftadır resmi işsizlik oranı azalıyor. İşsizlerin sayısı 60 bin 281'den 60 bin 100 kişiye indi. Bununla birlikte iş bulma başvurusuna her zamanki gibi haftalık 5-6 bin kişi başvurdu." dendi.

Ancak bu düşüşün krizin sona erdiği ve iyi bir trend yakalandığı şeklinde yorumlamak için çok erken olduğunu belirten İstihdam Hizmeti uzmanları, "Önümüzdeki günlerde olayların gelişmesine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü iş piyasası genel ekonomik durumuna direkt bağlı. Ancak tabii ki kriz döneminde işsizliğin azalması kendiliğinden sevindirici bir olgu" diye belirtti.

Rus uzmanlar Moskova’nın Rus kentleri arasında refahın en yüksek seviyede olduğuna dikkat çekerek, en kötü durumda başkentte işsizlik sayısının yıl sonuna kadar 75 bini aşmayacağını iddia etmişti. Üretimde düşüşler yaşanmasını gerekçe gösteren yetkililer ise yıl sonuna doğru Moskova’da işsiz sayısının 75-93 bin kişi olacağını kaydediyor.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada 2010 yılında Rusya genelinde işsizliğin artmaya devam edeceğini, iyileşmenin bir sonraki yıl ancak gerçekleşebileceği uyarısında bulunmuştu. Bakanlığın hazırladığı “2010-2012 yılları için Makro Ekonomik Öngörü Raporu”na göre 2010 yılında işsizlik 200 bin artarak 7 milyona ulaşacağı kaydedilmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan