Rusya Gümrük Birliği ile DTÖ arasında kaldı

0

Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) girmek için 16 yıldır çalışan Rusya, Kazakistan ve Belarus ile oluşturduğu Gümrük Birliği yüzünden sürecin uzaması tehlikesi ile karşı karşıya. Tekil başvuru sürecini askıya alan Rusya, yeniden süreci başlattı. Moskova, diğer iki ülke ile eş güdümlü olarak gümrük birliği çalışmalarının devam ettirilmesini planlıyor. Ancak uzmanlar bunun da kolay olmayacağını ve süreci uzatacağı uyarısında bulunuyor.

Ekonomi Bakanlığı DTÖ Üyeliği Çalışma Grubu Başkanı Maksim Medvedkov basına yaptığı açıklamada, Rusya'nın DTÖ üyeliği için müstakil süreci yeniden başlattığını duyurdu. Medvedkov, “DTÖ’ye emekli olmadan gireceğimizi düşünüyorum. Benim emekliliğime sekiz yıl kaldı.” diyerek sürecin daha uzun süre devam edebileceğini belirtti. Vedomosti gazetesine açıklamalarda bulunan Rusya DTÖ Üyeliği Çalışma Grubu üyesi bir kaynak: "Her görüşmede üç ülkenin de temsileri bulunacak, ancak anlaşmayı tek taraf sağlayacak ve imzayı tek ülke atacak." bilgisini verdi.

Daha önce Ekonomi Bakanı Yardımcısı Andrey Slepnev Gümrük Birliği'nin DTÖ'ya üyeliği için Rusya'nın yükümlülüklerinin baz alınacağını belirtmişti. DTÖ'ya üyelik çalışmalarının durdurulduğu dönemde Rusya'nın üyelik görüşmeleri yüzde 95, Kazakistan'ın yüzde 70, Belarus'un ise yüzde 50 tamamlanmıştı.

Haziran ayında Rusya, Belarus ve Kazakistan başbakanları katıldıkları ortak basın toplantısında DTÖ'ye müstakil üyelik çalışmalarının durdurulması, 1 Ocak 2010 yılında faaliyete geçecek Gümrük Birliği çerçevesinde girmeyi amaçladıklarını belirtmişti.

Öte yandan Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın oluşturduğu Gümrük Birliği çerçevesinde Rusya ile Belarus arasında 1 Ocak 2010 yılı itibaren gümrük sınırları kaldırılacak. Rusya ile Kazakistan sınırındaki gümrükler ise 1 Ocak 2011 tarihinde kaldırılması öngörülüyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan