Medvedev: “Çin tarzı ekonomik model Rusya için uygun değil”

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, özel sektörün ekonomik alanda faaliyetlerini artırmasına önem verdiklerini, gelişim modeli olarak Çin tarzı yapılanmaların Rusya için örnek olamayacağını söyledi. Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) girmek zorunda olduğunu ifade eden Medvedev, bazı sektörler dışında devlet şirketlerinin özelleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği üyesi iş adamlarını Kremlin’de kabülünde açıklamada bulunan Medvedev, “Devlet rekabet gücü zayıf bazı sektörlerde kalabilir. Devletin ekonomiye müdahalesi sınırlandırılmak zorunda. Ekonomik krizde göstermiştir ki, devletim bazı sektörlerinde dışında bulunması gereken sınırların farkında olması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu. Rusya’nın en zengin 30’a yakın iş adamına hitap eden Medvedev, iş adamlarından rüşvet sorununun çözülmesinde destek istedi.

Rusya’da enerjiden, makine sanayiine, oradan konut inşaatı ve otoban yapımına kadar onlarca sektörde devlet şirketleri aktif olarak faaliyet gösteriyor. Özellikle Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Devlet Başkanlığı döneminde kurulan şirketler arasında Rosatom (nükleer sanayi), Rusnano (nano teknoloji), Olympstroi (2014 Kış Olimpiyatları yapımı), Rosavtodor (Otoban yapımı), ve benzeri şirketler bulunuyor. Devlet şirketleri faaliyetlerinde verimli ve şeffaf olmamaları nedeni ile eleştiriliyor.

Değişim olmazsa, yeni kriz dalgası gelebilir

Ekonomik krizin Rusya’nın ekonomik yapısındaki zayıf noktaları ortaya çıkardığını ifade eden Medvedev, “Eğer biz kendi durumumuzu iyileştirmezsek, o zaman yeni krizler gelir. Bu durumda burada bulunan şirketlerden bazıları da yok olabilir.” uyarısı yaptı. Uzun aradan sonra ilk kez Rusya bütçesinin açık verdiğini hatırlatan Medvedev, bir kısım kamu harcamalarında ve yatırımlarda kesintiye gidilmek zorunda olduğunu ifade etti.

Kamu harcamalarının hızla artmasını eleştiren Rusya lideri, “Bu konuda çok kötüyüz. Bu hastalık seviyesinde. Bizim görevimiz ekonomimizi hammadde ihracına bağımlılıktan kurtarıp, çeşitlilik sağlamak olmalı. Ekonomide istihdam edilecek iş gücünün eğitilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. Ancak, bu alandaki çalışmalar da yetersiz.” eleştirisi getirdi.

DTÖ’ye girmek zorundayız

Rusya’nın DTÖ’ye girmek zorunda olduğunu ifade eden Medvedev, “Belarus ve Kazakistan’la gerçekleşecek gümrük birliği nedeni ile DTÖ üyeliğinde bir miktar gecikme yaşansa da bu gerçekleşecek.” dedi. 16 yıldır DTÖ’ye girmek için mücadele eden Rusya, Çin, Küba ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri DTÖ içinde yer alırken dışarda kalmasını siyasi olarak değerlendiriyor.

Rusya’nın Kazakistan ve Belarus’la gerçekleştirdiği ve 1 Ocak 2010’dan itibaren uygulamaya başlayacak Gümrük Birliği anlaşması ise Kasım ayının sonunda parafe edilecek. Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov, 27 Kasım’da Minsk’de gerçekleşecek Eurasec (Avrasya Ekonomik Topoluluğu) devlet başkanları zirvesinde gümrük birliği anlaşmasının imzalanacağını açıkladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan