Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı: Türk mallarını bekliyoruz

1

Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı Andrey Belyaninov, Türkiye ile iş yapmaktan memnun olduklarını, Türk işadamlarını ve Türk mallarını beklediklerini söyledi. Çok sayıda Türk şirketinin düzgün ve disiplinli çalıştığını ifade eden Rus yetkili, "Türk iş dünyası kapımız size açık, sizleri bekliyoruz!” davetinde bulundu.

Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen mallarda tam kontol uygulması ve iki ülke ticari ilişkilerine olumsuz yansıması nedeni ile sıkça gündeme gelen Rusya Federal Gümrük Servisi Başkanı Andrey Belyaninov düzenlediği basın toplantısında Cihan Haber Ajansı’nın sorularını cevapladı. Servis olarak görevlerinin kendilerine öngörülen talimat ve yasalar çerçevesinde haret etmek olduğunu kaydeden başkan, “Servisimiz açısından herhangi bir sorun yok. Biz kanun ihlallerini kontrol etmeye çalışıyoruz. Malesef Türkiye’den gelen mallarda bu tür ihlaller yaşandı. Biz de tam sayım uygulamasına geçtik. Bunun ihlallerin azalmasında ve yeni düzenlemelerin yapılmasında büyük katkı sağladığına inanıyorum.” dedi.

Kendilerinin suç sayısını artırmak ve sorun oluşturmak gibi özel bir çabaları olmadığını kaydeden Belyaninov, “Bu dönemde biz Türk malları için “Yeşil Koridor” adlı bir sistem hazırladık. Ancak bu uygulama henüz kitlesel bir karakter haline dönüşmedi. Çok az sayıda uçak bu uygulamadan geçti.” bilgisini verdi.

Sorunu Putin ve Erdoğan çözdü

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ağustos ayında Ankara’yı ziyaretinde sorunun gündeme geldiğini, Türk meslektaşı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı buluşmada sorunun çözüldüğünü kaydeden başkan, “Yeşil Koridor uygulaması devam ediyor. Rusya ve Türkiye ticaret hacmi ger geçen yıl artıyor. 2009’da yaşanan gerileme büyük oranda ekonomik krizle ilgili. Bundan sonrası için başarılı çalışmalar ortaya konacağını umuyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile işbirliği yapmaktan çok memnun olduklarını kaydeden başkan şu ifadeleri kullandı: “Çok sayıda Türk şirketi düzgün ve disiplinli çalışıyor. Rusya ekonomik piyasasının çeşitli alanlarında Türk firmaları büyük iş yapıyorlar. Örneğin, makina, inşaat, gıda, tekstil ve elektronik malzeme gibi çok sayıda ürün Türkiye’den bize geliyor. Dileğim ve temennim Rus ve Türk gümrük yetkililerinin bu ortamda birbirlerini iyi anlamaları ve ortak iş yapmalarıdır. Burada ikili enformasyon ve bilgi alış verişi de önemli. Ben inanıyorum ki, bizim ikili gümrük işbirliğimiz eskisi gibi ilişkilerini artırarak ikili ticari işbirliğine daha fazla hizmet edecektir. Son olarak “Türk iş dünyası kapımız size açık, hoş geldiniz!” ”

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan