Gazprom: “Yeni yılda gaz krizi beklemiyoruz”

0

Yıl başlarında fiyat konusunda anlaşma sağlanmaması nedeni ile Ukrayna vanalarının kapatılması ve Avrupa doğalaz sevkıyatının kesilmesi şeklinde gelenkesel hale gelen ‘gaz krizi’ bu yıl yaşanmayacak.

Rusya’nın Voskresensk bölgesinde incelemelerde bulunan Gazprom Başkanı Aleksey Miller basına yaptığı açıklamada, “Bu yılbaşını evimizde karşılayacağız. Anlaşmalar sağlandı ve etkin bir şekilde işliyor. Bu tabiki partnerlerimizin anlaşmaların gerekerini yerine getirmesi ile de ilgili.” dedi.

Rusya 1 Ocak 2009’da Ukrayna ile fiyat ve borçların ödenmesinde yaşanan sorun nedeni ile Avrupa sevkıyatını kesmişti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le, Ukrayna Başbakanı Yuli Timoşenko 19 Ocak’ta imzladıkları anlaşma ile sevkıyat yeniden başlamıştı. Balkan ülkeleri başta olmak üzere Doğu Avrupa kesinti nedeni ile zor bir kış geçirmişti.

Ukrayna anlaşmanın sağlanmasından bu yana ödemelerini zamanında yapıyor. Ekonomik kriz nedeni ile daha az alım yapmak isteyen Kiev’le Moskova sorunları büyümeden tatlıya bağladı. Anlaşmada düzeltmeyi kabul eden Gazprom daha az alımı kabul etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan