Rusya’da gümrük yetkilileri kapı kapı dolaşarak kaçak mal arayacak

4

Rusya Federal Gümrük Servisi, ithal yabancı ürün alan Rus vatandaşların, aldıkları malların kaçak olup olmadığını kontrol etmek için kapı kapı dolaşmayı hedefliyor.

Herhangi yabancı ithal bir ürün satın alan Rus vatandaşlar bu durumda “ellerinde kaçak mal bulundurdukları” gerekçesiyle suçlanabilir. Rus İnterfaks’ın yorumuna göre bu “suçlamanın” nedeni şu: “İthal ürün aldınız mı? Aldık. Kaçak olup olmadığını kontrol ettiniz mi? Hayır. Bu durumda sizin satın aldığınız ürün kaçak mal da olabilir. Bu durumda sizin evinize “çağrılmayan misafirler” gelerek olayı çözer.”

Bu uygulamadaki ana amaç, isteyerek veya istemeyerek kaçakçılıkta yer alan tüketci vatandaş dahil herkesi didik didik araştırmak. Rus Newsru.com haber portalına göre, amaç Rus ürünlerine vatandaşların ilgisini artırmak.

Ama şimdiki kurallar Rusya Federal Gümrük Servisi’ne bu uygulamanın yapılmasına izin vermiyor. Dolayısıyla Gümrük Servisi, şimdi Rus vatandaşların satın aldıkları yabancı ithal ürünlerin kaçak olup olmadığını kontrol edebilmek için evlerine kadar gelerek özel denetleme yapılabilmesi için kendilerine yetki tanınmasını istiyor.

Evdeki ürünlerin faturalarının hazır olması gerekecek

Rus gümrük müfettişleri şimdilik bu tür “özel operasyonları” bazı broker, toptan ve perakande şirketlere uygulamakta. Şimdi ise Rus Gümrük makamları, sıradan vatandaşların kontrol edilmesini öneriyor.

Eğer Rusya Federal Gümrük Servisi’nin önerdiği ve tüketici vatandaşların evlerine kadar gelip ithal malların kontrol edilmesini öngören tüzük değişikliği onaylanırsa, bu durumda vatandaşların belgelerini hazırlaması lazım: Satın aldıkları herhangi bir ithal ürünün belgelerini evlerine gelen gümrük yetkililerine göstermeleri gerekecek.

Ayrıca, Rusya Federal Gümrük Servisi, ürünün satın alındığı tarihten itibaren 1-3 yıl arasında araştırılmasını öneriyor. Buna göre, eğer siz otomobilinizi, bilgisayarnızı, elektrik süpürgenizi ve başka ithal eşyalarınızı üç yıldan az bir zaman diliminde almışsanız ve faturasının gösteremezseniz, gümrük makamları malınızı elinizden alabilir.

Bu tür hoş olmayan manzaralarla karşı karşıya kalmamak için Rus gümrük makamları, vatandaşlara aldıkları ürününün fişini direkt kasa yanında kontrol etmeleri çağrısında bulunuyor. Bazı uzmanlar ise bu tüzük değişikliğinin kabul edilmeyeceğini savunarak vatandaşların erken endişe etmemelerini istedi.

Ayrıca Rusya Federal Gümrük Servisi bilgilerine göre, 2009 yılının dokuz ayında ülkeye çeşitli yollarla getirilen kaçak mal ürünü yaklaşık 12,6 milyar ruble. Bu ise geçen yıla göre 1,9 milyar ruble daha az.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan