Türkiye’den Rusya’ya gönderilen 25,6 ton mandalina Akdeniz sineği olduğu gerekçesi ile geri gönderildi

4

Türkiye’den Rusya’ya gönderilen 25,6 ton mandalinde Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

Rusya Bitki Koruma Servisi Basın Bürosu yetkilisi, Ria Novosti ajansına yaptığı açıklamada Türkiye’den Soçi limanına getirilen 25,6 ton mandalini özel araştırmaya aldıklarını belirtti.

Rus yetkili açıklamasında, “Rusya Bitki Koruma Servisi Krosnodar Bölgesi ve Adıge Cumhuriyeti yetkilileri Soçi limanında Türkiye’den getirilen 25,6 ton mandalinde Akdeniz sineği tespit etti. Bunun üzerine mandalinlerin Rusya Federasyonu’na getirilmesine izin verilmeyerek geri gönderildi.” dedi.

Türkiye’den gönderilen domates, patlıcan, limon, üzüm ve patateste sağlıksız madde tespit eden Rus makamları geçen yıl, geçici olarak tüm ihracatı durdurmuştu. Haziran ayında başlayan ve bir ay süren yasak nedeni ile Türk ihracatçı firmalar büyük zarar görmüştü.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan
YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.