Rusya cenaze defin işleri için Türk şirketlerini bekliyor

125

Rusya’nın başkenti Moskova'da bulunan VDNH Fuar Merkezi'de 17.'si düzenlenen 'Nekropol' defin hizmetleri fuarında, farklı kültür ve ülkelerden cenaze defin işlemleri, tabutlar, cenaze törenleri için moda kıyafetler ve ilginç enstrümanlar sergilendi.

Fuar'ın çok başarılı bir şekilde geçtiğini anlatan Nekropol fuarı yöneticilerinden Dmitriy Evsikov, krize rağmen katılımcıların fuarı dolduklarını söyledi. Evsikov, "Fuara Almyanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, Ukrayna, Rusya, Belarus, Çin ve diğer ülkelerden yaklaşık 240 şirket katıldı. Şirketler fuarda yeni ürünlerini, yeni teknolojilerini ve hizmetlerini sunma imkanını buldu." diye konuştu.

 

Sergide Tataristan ve Başkırdistan'dan defin hizmetlerini tanıtan şirketlerin de katıldığını anlatan Evsikov, ancak bunun müslüman defin kültürünün tanıtılması açısından az olduğundan yakındı. Türkiye’den katılması beklenen şirketlerin fuara gelemediklerini belirten Evsikov, Rusya'da 20 milyondan fazla müslüman nüfusun yaşadığını ve defin hizmetleri konusunda bir çok eksikliğin bulunduğunu kaydetti.

Türk girişimciler bekleniyor

Evsikov, "Türkiye defin hizmetleri konusunda Rusya'nın piyasa boşluğunu dolduracak kapasiteye sahip. Sadece müslümanlara hitap etme konusunda değil, Rus geleneksel ihtiyaçları için de Türkiye'den bir çok konuda iş yapılabilir. Rusya defin piyasasında Avrupa'da en büyük paya sahip. Türkiye girişimcilerini davet ediyoruz. Gelsinler piyasaya baksınlar kendi hizmetlerini sunsunlar. Giysiler, tabutlar, aksesuarlar, mezar taşları gibi. Fuarda kesinlikle müslüman kültürünün defin hizmetlerinde kullanılan donanımlar daha fazla gösterilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Hatta bir çok şirket çok dinli defin hizmetlerini vermeye çalışıyor, onları eğitecek ve doğru çalışmalar yapılmalarını sağlayacak kadrolara da ihtiyaçlar var." dedi.

Fuarda ayrıca ‘Geçen Yüzyılın Yas Modası’ adlı tarihi ve kültürel defile düzenlendi. Defilede 19. yy. da cenaze töreninde giyilen elbiseler, gençler için şapkalar ve diğer aksesuarlar tanıtıldı. Donanımların hazırlanmasında Mosokova Devlet Üniversitesi Dizayn ve Teknoloji bölümü ile Rusya Devlet Üniversitesi Turizm ve Moda bölümü öğrencileri katkı sağladı.

Fuar çerçevesinde seminer ve konferaslar da düzenleniyor. 10. Uluslararası “Cenaze İşleri Yönetimine Çağdaş Yaklaşım” adlı Bilimsel konferansa Moskova Patrikliğinden Kilise Dış ilişkileri Yardımcısı Georgi Roşin, Rusya Müftüler Konseyi’nden İldar Alauddinov, Tagir Galimov ve Rusya Baş Hahamlığı Basın sekreteri Andrey Glotser’de bir konuşma yaptı. Konferansta geleneksel dinlerin ‘Kremasyon’a (ölü yakma) yaklaşımları ele alındı.

Din adamları ve akademisyenlerin yer aldığı toplantılarda “Ölüme çağdaş bakış – ölüm/hayat çizgisi nerede ve bu son çizgi nerede saklanıyor?”, “Beynin ve cesedin ölümü: çağdaş bilim ve kültürde dualizm paradoksu”, “Medeni insan ölümlü olmaya mecbur mu?”, “Tabiatın ölümü çağdaş insan için ne anlam ifade ediyor?”, “İntihar ve acısız ölüm” ve “Ölüm modası, ölüm yasları” gibi ilginç konular ele alındı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan