FSB kaçakçılık yaptığı iddia edilen ‘Altın’ firması için Türkiye’den destek isteyecek

7

Rusya'nın istihbarat birimi Federal Güvenlik Servisi (FSB) altın ve mücevharat kaçakçılığı yaptığı iddiası ile soruşturma başlatılan ‘Altın holdingin’ İstanbul ayağını ortaya çıkardı. Soruşturmanın tamamlanabilmesi için şirketin yurt dışı bağlantılarını araştıran FSB, Türkiye’den destek talebinde bulunacak.

İstanbul'da Altın holdingin yasadışı ofis açtıklarını anlatan Halkla İlişkiler FSB resmi sözcüsü, "Bu ofiste küçük çaplı Türk üreticilerinden mücevherler satın alınarak bu malların Rusya'ya kaçak sokulması için hazırlık yapılıyordu." açıklamalarında bulundu.

 

FSB İnceleme departmanı Türkiye'nin yetkili kurumlarından İstanbul'da bulunan "Altın ofisin tüm çalışma koşullarının ortaya çıkartılması için hukuki yardımda bulunma" şeklinde destek talebinde bulunmaya hazırlanıyor.

 

FSB, Ekim ayının başından itibaren Rusya genelinde perakende mağazası bulunan “Altın” holdinge ait farklı kuyumculuk mağazalarında altın kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle aramalar gerçekleştirmişti. İnceleme kapsamında şirketin üst düzey yetkilileri göz altına alınırken, FSB ayrıca "Altın" firmasının yurtdışı bağlantılarını da incelemişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan