Gazprom: Alınmayan gazın cezası ödenir

3

Rusya enerji şirketi Gazprom CEO Yardımcısı Aleksander Medvedev, Avrupa’lı müşterilerin anlaşmada var olan miktar kadar doğalgaz alımı yapmalarını beklediklerini, aksi durumda ceza müessesinin işlemesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Türkiye başta olmak üzere bir çok avrupa ülkesi, ekonomik kriz nedeni ile anlaşmalarda öngörüldüğü kadar doğalgaz alımı yapamayacakları için, ‘al ya da öde’ anlaşmasında değişiklik yapılmasını talep ediyor.

 

Medvedev basına yaptığı açıklamada, “Doğalgaz piyasasında ‘al ya da öde’ prensibi temel bir kural. Bu yöntemi sadece Gazprom değil, diğer doğalgaz ihraç eden firmalar da kullanıyor. Avrupalı müşterilerimizin anlaşmalarda öngörüldüğü şekilde doğalgaz alımı yapmasını bekliyoruz.” dedi. Gazprom’un alınmayan doğalgazdan dolayı, toplam 2,5 milyar dolarlık bir ceza rakamının oluştuğu belirtiliyor.

 

Küresel ekonomik krizin yanısıra spot piyasada doğalgaz rakamlarının 2009’un ilk yarısında hayli ucuz olması nedeni ile Avrupa’lı ülkelerin Gazprom’dan alışlarını yüzde 50’lere varan oranda düşürdükleri öngörülüyor. Üçüncü çeyrekten itibaren Gazprom’un rakamları ile spot piyasa arasındaki uçurumun kapandığına dikkat çeken uzmanlar, Gazprom’un Avrupa satışlarının kriz öncesi seviyeye yükselmeye başladığına dikkat çekiyor.

Polonya’nın 2009 yılında toplam 7 milyar metreküp doğalgaz alımı yaptığını, 2010 yılında bu rakamı 12 milyar metreküpe çekmek istediğini ifade eden Medvedev, anlaşmaların da hafta içinde imzalanacağı bilgisini verdi.

Gazprom: “2010’da fiyatlar 20-30 dolar zamlı olacak”

Doğalgaz rakamlarının belirlenmesinde etkili olan petrol varil fiyatlarının artması ve ekonomik krizden çıkış sürecinin başlaması ile birlikte artan talebin ardından doğalgaz fiyatları da yükselmeye başladı. Medvedev 2010 yılında doğalgaz rakamlarında 20-30 dolar bir zam görülebileceğini belirtti. Medvedev daha önce yaptığı açıklamada Avrupa rakamlarının 2009 yılında bin metreküp için ortalama 280 dolar seviyesinde olacağını belirtmişti. 2010 yılında rakamların 300 doları bir miktar geçmesi bekleniyor.

Gazprom’un 2009 yılı gelirleri 2008’e göre yüzde 35 azalarak 42,5 milyar dolara gerileyecek. 2008’de rekor gelir elde eden şirket 2007’ye göre yüzde 60 artış sağlayarak 65 milyar dolara ulaşmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan