Rus bakan: Türkiye ile ortak rafineri kuracağız

3

Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Türkiye ile ortak rafineri kurulmasında anlaşma sağladıklarını açıkladı.

Moskova’da gerçekleştirilen Uluslararası Petrol Zirvesi’nde, basına açıklamada bulunan Rus bakan, “Rusya ve Türkiye Samsun-Ceyhan petrol boru hattının nihai noktasında ortak petrol arıtma tesisi kurulması konusunda el sıkıştı. Bu işletmeyi kurmaktaki amacımız, petrol ürünlerinin ortak şekilde satışını gerçekleştirmek.” dedi.

Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ile yılda 60-70 milyon ton petrol sevkiyatı planlanıyor. Bu hat İstanbul ve Çanakkale boğazlarından gerçekleşen petrol sevkıyatını önemli oranda azaltacak. Rus Bakan, enerji ulaşım yolları açısından Samsun-Ceyhan petrol boru hattının alternatif ve cazip bir rota olacağnı kaydetti.

Önceki hafta İtalya’nın Milano kentinde, Ağustos ayında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus meslektaşı Vladimir Putin’in Ankara’da temellerini attığı Samsun-Ceyhan boru hattı projesinin mutabakat metni imzalanmıştı. Milano Valisi Gian Valerio’nun ev sahipliğinde yapılan imza töreninde Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’nın enerjiden sorumlu Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Seçin, Enerji Bakanı Şmatko ve İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Cladio Scajola da hazır bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan