AvtoVAZ 21 bin kişiyi işten çıkarıyor

0

Rusya’nın dev otomotiv şirketi AvtoVAZ 2,42 milyar dolar borçla iflasın eşiğinde olduğunu açıklamasının ardından, şirkete ilk müdahale gerçekleşiyor. Ekonomi gazetesi Vedomosti hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, şirket 21 bin kişiyi işten çıkararak 92 bin olan iş gücünü 71 bine indireceğini duyurdu. Gazete fabrikanın kurtarılması ile ilgili hükümetin oluşturduğu komisyonun başında bulunan İgor Şuvalov’un başlangıçta karşı çıktığı işten çıkarmalara, olumlu yaklaştığını yazdı.

Kriz öncesinde yüzde 25’ini 1 milyar dolar ödeyerek Fransız Renault firmasının aldığı şirket zor günler yaşıyor. Ünlü Lada markasının sahibi olan şirket yönetimi borçların yapılandırılmaması durumunda iflas edecekleri uyarılarını yineledi. Şirketin ayakta kalabilmesi için yaklaşık 70 milyar rubleye (2,42 milyar dolar) ihtiyacı var.

AvtoVAZ şirketi Başkan Yardımcısı Oleg Lobanov, fabrikanın bulunduğu Togliatti şehrinde düzenlediği basın toplantısında devlet bankalarını yardıma çağırarak, “Başka alternatif bulamazsak, iflasa gitmek zorunda kalırız.” uyarısında bulundu.

Çalışanlar protesto gösterisinde

Fabrika çalışanlarının üye olduğu bağımsız ‘Birlik Sendikası’nın düzenlediği protesto gösterisine katılan işçiler, ‘AvtoVAZ’ın iflasına izin vermeyin’, ‘Yapamıyorsan bırak’ ve ‘yönetim istifa’ pankartları ile hata sonunda gösteriler yaptı. Sendika üyeleri gösterilere bin 500 kişinin katıldığını söylerken, polis 700 kişinin gösterilerde yer aldığını açıkladı. Yönetimi istifaya çağıran işçiler, fabrikanın da tam gün kapasite ile yeniden çalışmaya başlamasını talep ediyor.

Üçte bir mesai yaptıkları için maaşları 7 bin rubleye (250 dolar) kadar düşen işçiler, tam mesai ve 24 bin ruble (800 dolar) maaş istiyor. St. Petersburg kentinde de Tolyatti'de düzenlenen AvtoVAZ mitingine destek amaçlı gösteriler yapıldı. AvtoVAZ’ın işçilerin büyük çoğunluğunun üye olduğu resmi sendikası ASM, protesto gösterilerine katılmamaları konusunda üyelerini uyardı.

Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticisi

Kriz öncesi üretim kapasitesi açısından AvtoVAZ Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi olarak faaliyet gösteriyordu. Yerli ve yabancı araba satışlarında 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 51’lik bir düşüş yaşanması AvtoVAZ’ın programlarını bozdu.

1970 yılında kurulan AvtoVAZ’ın yıllık 800 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Bugüne kadar 25 milyon araç üreten fabrikada 80 bin civarında istihdam sağlanıyor. AvtoVAZ ‘ın 15 farklı modelde ürettiği Lada marka araçların fiyatları 4 bin 800 dolarla, 11 bin 250 dolar arasında değişiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan