Rusya bütçe açığını kapatmak için 50 ton altını satışa çıkarıyor

23

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, ekonomik kriz nedeni ile oluşan bütçe açığının kapatılması için yüklü miktarda altın satışı yapabileceklerini açıkladı. Konu üzerinde çalıştıklarını kaydeden Kudrin, önümüzdeki günlerde daha net bilgi verebileceğini belirtti. Rus basını da, Değerli Metal ve Eşya Fonu’nun (Gohran) yıl sonuna kadar Londra borsalarından 50 tonluk bir altını satışa sunacağı bilgilerine yer verdi. Basında yer alan bilgiler bakanlık tarafından yalanlanmazken, Moskova’nın altın satışından 1,7 milyar dolarlık bir gelir elde etmesi bekleniyor.

Vedomosti gazetesine konuşan Gohran yetkilisi, SSCB döneminden bu yana ilk kez dev parti altın satışı olacağına dikkat çekerek, satışın miktarı konusunda bilgi vermemişti. Altın satışından elde edilen gelirin Rus federal bütçesine aktarılacağı da kaydedildi.

Rusya Başbakanlık Sözcüsü Dmitri Peskov ise, altın satışıyla ilgili kararnamenin henüz imzalanmadığını söyledi. Rus Banka Moskvı Bankası uzman yetkilisi Yuri Volov ise şimdi altın satmanın tam zamanı olduğunu savundu. Rus uzmanlara göre altına yönelik talep her zamanki gibi yüksek.

Rus resmi Rossiyskaya Gazetesi de Gohran kurumunun yaklaşık 45 ton altın satacağını yazdı. Gazeteye konuşan Rusya Kuyumcular Birliği Başkanı Valeri Radişeviç de, bu adımın hükümet tarafından onaylandığını belirterek, “Elde edilen gelir bütce açığının finanse edilmesinde harcanacaktır.” dedi.

2008-2009 yıllarında Rusya’da altın üretimi de arttı. Rusya Altın Üreticileri Birliği rakamlarına göre bu yılın yedi ayında altın üretimi yüzde 21,7 oranda (89,18 tona yükseldi) artış sağladı.

2009’da gayr safi milli hasılanın yüzde 7,7’sine denk bir açık bekleyen Rusya, gelecek yıl da yüzde 6,8’lik bir açık öngörüyor. Rusya’nın rezerv fonu 78,7 milyar dolara gerilerken, bu rakamın 2010 yılında oluşacak 100 milyar dolarlık açığı kapatması beklenmiyor. Rusya özelleştirme ve tekel ürünlerine vergiyi artırarak, açığı bir miktar kapatmayı hedefliyor.

Dünyanın üçüncü büyük altın ve döviz rezervine sahip olan Rusya’nın 16 Ekim tarihi itibari ile toplam 423,4 milyar dolarlık bir rezervi bulunuyor. Altın rezervi yüzde 14 artan Rusya’nın toplam altın miktarı 19 milyar dolar değerinde.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan