Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 9,5’a düşürdü

0

Ekonomik krizden çıkış için çalışmaları sürdüren Rusya’da Merkez Bankası Nisan ayından bu yana sekizinci kez faiz oranlarını düşürdü. Yüzde 0,5’lik bir azalma gerçekleştiren Merkez Bankası yüzde 9,5’luk seviye ile tarihi en düşük seviyeye ulaştı. Merkez Bankası’nın kararı Ekim ayında da enflasyon rakamlarının ‘sıfır’ çıkmasının ardından geldi. Rusya’da son üç aydır enflasyon sıfır çekerken, yıl sonu rakamının da yüzde 9’un altında olması bekleniyor.

 

Faiz oranlarının düşürülmesinin ardından Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, bankacılık sektörünün yatırımcılara ve reel ekonomiye destek sağlayabilmesi için bu kararın alındığı belirtildi. Böylece Nisan ayından bu yana faiz oranlarında yüzde 3,5’luk bir gerileme gerçekleştirilmiş oldu.

 

Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam edeceğini kaydeden uzmanlar, yıl sonuna kadar rakamın yüzde 9 seviyesine çekileceğini, 2010’un ilk çeyreğinde de 8,5’lara inebileceğini öngörüyor.

Diğer taraftan son iki aydır petrol varil fiyatlarının 70 doların üzerinde seyretmesi rublenin değerlenmesini hızlandırıyor. Bir doların 29 ruble seviyesine gerilediği piyasada, rublenin değerlenmeye devam edeceği tahmininde bulunanlar ağırlıkta.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan