Avrupa’nın doğalgaz talebi 2020’de 700 milyar metreküp olacak

0

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom yönetim kurulu dünya enerji piyasalarında taleplerde meydana gelen değişimi ve fiyat dinamiklerini masaya yatırdı. Gazprom’dan yapılan açıklamada doğalgaz talebinin hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda artış gösterdiği ve kriz öncesi dönemin üzerine çıktığı kaydedildi.

 

Rusya’nın Avrupa’ya yönelik gaz satışları 2009 Temmuz ayından itibaren, 2008 ve 2007’nin aynı dönemlerinin üzerinde gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, “Avrupalı tüketicilerin Ekim ayında bazı günler için günlük alımları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 (en fazla 90 milyon metreküp) daha yüksek seyretti.” denildi.

 

Rusya’nın iç piyasasında günlük gaz tüketim miktarı da geçen yılın Ekim ayındaki seviyeye ulaştığı kaydedilen değerlendirmede, “Gazprom’un analizleri, dünya enerji piyasalarının gaz talebindeki artış eğiliminin uzun dönemli olacağını gösteriyor. Özellikle, Avrupa ülkelerinde gaz tüketiminin 2020 yılı itibariyle bugünkü değerlerin yüzde 12,5 üzerine, yıllık 700 milyar metreküpe çıkacağı öngörülüyor.” bilgisi yer aldı.

Gazprom ayrıca Kuzey Amerika, Asya ve Pasifik ülkelerinin gaz taleplerinde de artış yaşanacağını kaydederek şu öngörülerde bulundu: “Şirket analizlerine göre 2020 yılı itibariyle, Amerika kıtasında gaz tüketimi yüzde 6,5’luk bir artışla 800 milyar metreküpü, Asya ve Pasifik’te yüzde 59’luk bir artışla 710 milyar metreküpü aşacak.”

Faruk Akkan, Moskova, Cihan